Jak wspierać naukę angielskiego twojego dziecka od kołyski?

Dobra znajomość angielskiego jest jedną z kluczowych umiejętności XXI wieku. O zaletach znajomości tego języka można by pisać godzinami i nikt chyba nie poddaje w wątpliwość, że warto by dziecko również zaczęło swoją przygodę z angielskim. Wielu rodzicom nasuwa się jednak pytanie kiedy zacząć i jak ugryźć ten temat. W tym artykule postaram się podsunąć kilka pomysłów.

Najlepiej zacząć… jak najwcześniej. Dlaczego? Pierwszym okresem sensytywnym dziecka jest rozwój muzyczny. Oznacza to, że niemowlę jest bardziej wrażliwe na dźwięki, w tym również język niż kilkulatek. Warto zatem puszczać dziecku muzykę dla dzieci zarówno po polsku jak i po angielsku. Dzięki temu dziecko „osłucha się” z językiem obcym i będzie mu łatwiej rozpoznawać dźwięki fonetyczne w przyszłości. To z kolei przełoży się na lepszą wymowę i akcent. Warto także śpiewać swojemu dziecku. Wtedy nie tylko dbamy o rozwój muzyczny i językowy, lecz także wzmacniamy naszą więź. A kiedy dziecko już nieco podrośnie… możecie śpiewać piosenki razem.

Kolejnym krokiem może być czytanie dziecku bajek, na przemian po polsku i po angielsku. Rodzicu, jeśli boisz się, że twój angielski nie jest wystarczająco dobry to mam na to sposób! Zacznij od krótkich książeczek, gdzie tekstu jest naprawdę niewiele. Następnie przetłumacz sobie zdania, które się w nich pojawiają i sprawdź wymowę poszczególnych słów. Jeśli odpowiednio zaintonujesz bajkę, wskażesz na obrazki, wykonasz różne gesty, to jest szansa, że dziecko będzie Cię słuchać jak zaczarowane, nie zauważając nawet, że mówisz w innym języku. Szczególnie, jeśli przeczytasz mu opowieść, którą już zna.

Warto by angielski kojarzył się twojemu dziecku z dobrą zabawą. Dlatego niech angielski będzie stałym elementem czasu spędzanego razem. Kiedy dziecko zacznie interesować się kolorami, powiedz mu jak nazywają się po angielsku. Następnie pobawcie się w szukanie różnych przedmiotów w tym kolorze. Kiedy twoja pociecha zacznie liczyć, liczcie różne rzeczy w domu czy na spacerze. Kiedy będziecie wspólnie robić sałatkę, nazywaj po angielsku składniki, które wrzucacie do miski. Po prostu podążaj za swoim dzieckiem i naucz je tego, czym akurat się interesuje również w języku obcym. Wtedy dziecko nauczy się nowego słownictwa najszybciej i najchętniej.

Wspólnie doświadczajcie angielskiego… wszystkimi zmysłami. Zaangażowanie zmysłów wzroku, słuchu, zapachu, smaku i dotyku pozwoli na głębsze przetworzenie nowych informacji niż przy korzystaniu jedynie ze wzroku i słuchu. Kiedy twoje dziecko uczy się np. owoców, przekrój je na pół, rozłóż na małych talerzach i pobawcie się w zgadywanie po zapachu. Niech dziecko zamknie oczy i wącha po kolei talerzyki z owocami. Modyfikacją tej zabawy może być smakowanie owoców z zamkniętymi oczami czy nawet rozpoznawanie co to za owoc poprzez dotyk. Bardzo ważne jest to, by za każdym razem dziecko mówiło po angielsku i w tej sposób jeszcze lepiej utrwalało nowe słownictwo.

Jak jeszcze wspierać rozwój językowy dziecka? Zapewnij dziecku regularność w nauce. Ważne by dziecko miało kontakt z angielskim jak najczęściej w różnej, ciekawej formie. Świetnym rozwiązaniem jest połączenie zajęć w przedszkolu z zajęciami w szkole językowej specjalizującej się w nauczaniu dzieci. Niewątpliwą przewagą szkół językowych są małe grupki i nacisk na mówienie, jednak zajęcia w przedszkolu ze wszystkimi dziećmi będą dodatkowym wsparciem. Takie połączenie buduje u dziecka poczucie własnej wartości. Kiedy jakiś przerobiony już temat pojawi się w przedszkolu, to dziecko może pochwalić się jego znajomością. Zapewni to również lepsze utrwalenie poznanego materiału i łatwiejszy start w szkole.

I na koniec… powtarzaj, powtarzaj i jeszcze raz powtarzaj. Dzieci bardzo szybko się uczą, ale jeszcze szybciej zapominają. Tobie może wydawać się, że zwierzątka były przecież niedawno, bo w zeszłym roku. Dla twojego dziecka to cała wieczność! Kluczem do efektywnej nauki jest ciągłe wracanie do poznanego materiału i dobudowywanie do tego nowego. Dlatego bądź cierpliwy i wyrozumiały, kiedy twoje dziecko znów zapragnie pobawić się w szukanie kolorów.

Beata Owczarek
Metodyk Baby English Center

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *