Rozmowa o prace po angielsku – jak się przygotować?

Kiedy zdecydujesz się aplikować na stanowisko w dużej korporacji lub postawisz na pracę po angielsku, to z pewnością Twoja rozmowa kwalifikacyjna zostanie przeprowadzona tak, aby rekruter mógł sprawdzić Twoje umiejętności językowe. W takim wypadku dobrze jest przygotować się na każdą ewentualność, a w tym rozmowę o pracę po angielsku. 

Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku – czy stała się już standardem? 

Rozmowy kwalifikacyjne w języku angielskim stały się już niemal standardem w obliczu globalizacji. Wiele firm działających na lokalnym rynku wymaga od pracowników swobodnej, a często biegłej, komunikacji w języku obcym. I choć posługiwanie się angielskim jest najczęściej poszukiwaną umiejętnością językową, to rekruterzy często zwracają uwagę również na dodatkowe języki, na przykład hiszpański, niemiecki czy skandynawski. 

Jak pokazuje raport portalu Pracuj.pl, więcej niż co piąty pracownik uważa, że bez znajomości języka obcego nie miałby szansy na zatrudnienie na obecnym stanowisku, a 15 proc. jest przekonanych, że to właśnie język obcy otworzył im drogę do awansu. 

Umiejętność posługiwania się językiem obcym to cenna zdolność, która ułatwia komunikację i czyni pracowników bardziej atrakcyjnymi, a przede wszystkim wszechstronnymi. Często stanowi także decydujący element w zdobyciu dobrej pracy. Biegła znajomość angielskiego znacząco poszerza zawodowe horyzonty i ułatwia dostęp do dużych firm oraz prestiżowych stanowisk. 

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku? 

Rozmowa rekrutacyjna to moment, w którym zazwyczaj zainteresowanym towarzyszy dość duży stres. Kiedy rekruter przechodzi do zadawania pytań po angielsku, w głowie może pojawić się pustka – nawet jeśli na pierwszy ogień pójdzie how are you czy zwykłe hello. Co więc zrobić, aby przygotować się na rozmowę kwalifikacyjną po angielsku i nie zapomnieć podstawowych słów? 

Intensywny kurs językowy 

Oczywiście nie ma powodu, aby od razu wykupić zajęcia z języka angielskiego pół roku do przodu. Wystarczy, że kilka dni przed planowaną rozmową kwalifikacyjną znajdziesz odpowiedniego nauczyciela, który przećwiczy z Tobą pytania, które mogą pojawić się na rozmowie rekrutacyjnej. Taki intensywny, a wręcz ekspresowy kurs językowy poprawi Twoje umiejętności i sprawi, że przypomnisz sobie podstawowe słownictwo, które przez lata mogło wypaść z głowy. 

Praktyka zwrotów i wyrażeń

Zanim nadejdzie dzień rozmowy, warto poświęcić czas na ćwiczenie kluczowych zwrotów i wyrażeń, które mogą się przydać. Możesz to robić samodzielnie lub z pomocą nauczyciela. Dobra wiadomość jest taka, że na rozmowie kwalifikacyjnej po angielsku najczęściej padają pytania związane z zainteresowaniami, doświadczeniem, poprzednią pracą czy umiejętnościami. Mało prawdopodobne jest, że rekruter zapyta o gospodarkę Rosji czy mecze rozegrane przez reprezentację Hiszpanii – chyba że aplikujesz na stanowisko związane z taką tematyką. 

Przygotowanie odpowiedzi 

Opracuj listę prawdopodobnych pytań, które mogą pojawić się podczas rozmowy, a następnie przygotuj na nie przemyślane odpowiedzi. Pomyśl też o przykładach z poprzednich doświadczeń zawodowych, które najlepiej ilustrują Twoje kompetencje. Postaraj się, aby Twoje odpowiedzi były proste i zrozumiałe. Nie używaj słownictwa z poziomu wyższego niż Twój – przykładowo będąc na B1 nie sięgaj po zwroty przypisane do C2. 

Symulacja rozmowy

Poproś kogoś o przeprowadzenie z Tobą próbnej rozmowy kwalifikacyjnej. Może to być przyjaciel, który zna angielski, lub mentor. Taka symulacja pomoże Ci przyzwyczaić się do formatu rozmowy i opanować zdenerwowanie. 

Zgłębianie kultury korporacyjnej

Jeśli aplikujesz do firmy zagranicznej, warto zrozumieć jej kulturę korporacyjną. To pomoże Ci lepiej dostosować swoje odpowiedzi i zachowanie podczas rozmowy. Kiedy dowiesz się najważniejszych szczegółów o danej firmie, to o wiele łatwiej będzie Ci zaciekawić rekruterów i pokazać, że jesteś odpowiednią osobą. 

Najpopularniejsze pytania zadawane podczas rozmowy rekrutacyjnej po angielsku 

Jak już udało nam się wspomnieć, rekruterzy często mają przygotowane pytania. W ten sposób mogą sprawdzić znajomość języka obcego u każdego kandydata w ten sam sposób. Jakie pytania padają najcześciej? 

Can you tell me about yourself?

To pytanie jest często pierwszym i daje Ci szansę na skuteczne przedstawienie swojej osoby. Skoncentruj swoją odpowiedź na edukacji, kluczowych doświadczeniach zawodowych oraz umiejętnościach, które są bezpośrednio związane z oferowanym stanowiskiem. Wykorzystaj tę okazję, aby podkreślić swoje największe osiągnięcia i opowiedzieć o drodze zawodowej w sposób, który zainteresuje rekrutera. Na to pytanie możesz odpowiedzieć, używając klasycznych zwrotów: 

  • I graduated from… – ukończyłem/ukończyłam…
  • I have worked for… – pracowałem/pracowałam… 
  • My skills include… – do moich umiejętności należą…
  • I’m good at multitasking – jestem wielozadaniowy. 
  • I’am particularly proud of… – szczególnie dumny/dumna jestem z…
  • Recently, I have been… – ostatnio zajmowałem/zajmowałam się…

What are your strengths?

Skup się na przedstawieniu 2-3 mocnych stron, które są najbardziej relewantne dla roli, o którą się ubiegasz. Staraj się podać konkretne przykłady z przeszłości, które ilustrują, jak te atuty przyczyniły się do Twojego sukcesu zawodowego. Możesz również wskazać, jak te mocne strony mogą przynieść wartość do firmy, do której się aplikuje. W tym celu użyj: 

  • One of my key strengths is… – jedną z moich kluczowych mocnych stron jest…
  • I excel at… – wyróżniam się w…
  • I am known for my… – jestem znany/znana z…
  • This strength has helped me to… ta mocna strona pomogła mi…

Why do you want to work here?

Zbadaj firmę przed rozmową i przygotuj odpowiedź, która pokaże, że rozumiesz i cenisz kulturę, a także wartości firmy. Opisz, w jaki sposób Twoje doświadczenie, umiejętności i ambicje mogą przyczynić się do dalszego rozwoju organizacji. Bądź konkretny i pokaż swoje entuzjazm do pracy w tej konkretnej firmie. Podczas rozmowy wykorzystaj słownictwo: 

  • I admire your company’s commitment to… – podziwiam zaangażowanie waszej firmy w…
  • I share your values of… – podzielam wasze wartości takie jak…
  • I am excited by the opportunity to… – jestem podekscytowany/a możliwością…
  • Your company is known for… – wasza firma jest znana z…
  • I really want to work for this company, because… – naprawdę chcę pracować w tej firmie, ponieważ..

Na tym etapie możesz przedstawić swoje oczekiwania finansowe lub dodatkowo odpowiedzieć na pytanie – why you want this job. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *