Wiosną robimy eksperymenty!
Wiosna wreszcie u nas zawitała! To najpiękniejsza i najbardziej kolorowa pora roku i w związku z tym w Baby English Center nie mogło zabraknąć lekcji o kolorach! Z moimi drugorocznymi grupami zaczęliśmy temat What’s your favourite colour? Większość kolorów była znana już naszym dzieciaczkom, ale naszym celem nie jest tylko poznanie samych nazw barw, ale przede wszystkim użycie ich w zdaniu. I tak, poznaliśmy pytanie oraz odpowiedzi My favourite colour is … i I like … but I don’t like… . Aby uatrakcyjnić te zajęcia, przygotowałam dla moich dzieciaczków różne eksperymenty, w których główną rolę grały kolory. Na początku ustawiliśmy 5 przeźroczystych kubeczków na stole. Do trzech z nich wlaliśmy wodę i zabarwiliśmy ją na niebiesko, żółto i czerwono. Kubeczki ustawione w linii połączyliśmy ze sobą papierowymi ręczniczkami. Eksperyment na początku wydawał się dzieciom nudny, ponieważ przez długi czas nic się nie działo. Pod koniec lekcji, jednak, usłyszałam wielkie WOW! Woda przemieściła się między kubeczkami i stworzyła piękną tęczę!
Następnie do wysokiego słoika wlałam wodę a na powierzchni wody dodałam piankę do golenia, tworząc swoistą chmurę. Rozdałam uczniom farby w sprayu. Śpiewając piosenkę o kolorach, spryskiwaliśmy chmurę. Stworzyliśmy bardzo kolorowego Cumulonimbusa. Jednak najwięcej emocji dostarczyło nam wylanie tych farb do słoika – spadające kolory tworzyły piękne wzory.
Czas na trochę ruchu! Każda osoba, odpowiadając na pytanie What’s your favourite colour? dostawała ode mnie balona w ulubionym kolorze. Włączyłam im piosenkę, a ich zadaniem było odbijać swojego balona, tak aby nie upadł na ziemię, cały czas śpiewając po angielsku.
Na koniec coś pysznego! Zrobiliśmy tęczę z cukierków. Na plastikowym talerzyku ułożyliśmy Skittles. Następnie zalaliśmy talerz wodą i obserwowaliśmy jak z cukierków tworzy się tęcza. Dzieciaki były zachwycone, a w nagrodę za skupienie, współpracę i aktywność podczas lekcji mogły zjeść resztę cukierków, których nie wykorzystaliśmy do eksperymentu.
Naszym małym naukowcom należy się a gold medal!
red. Ania Megre