Sprawdź, czy Twoje dziecko nie ma wady postawy!

Przyczyny

Dzieci noszą plecaki i torby, często nie chce im się zakładać ich na plecy poprawnie, tylko dźwigają je na jednym ramieniu. Potem siedzą w szkołach w ławkach przez kilka godzin a na przerwach nachylają głowy do telefonów. Nie mówimy, że tak jest zawsze, ale przyznacie Państwo, że brzmi znajomo. 🙂 Do tego dochodzi długotrwałe siedzenie w różnych, nienaturalnych pozycjach oraz kolejne nachylanie przed komputerem. Czasem zdarzy się też obcierający czy niewygodny but.
Te wszystkie z pozoru normalne i codzienne zdarzenia przybliżają dzieci do nabycia nawykowych wad postawy.

Rodzaje wad

Najpopularniejsze wady to plecy okrągłe, plecy wklęsłe, skoliozy (czyli boczne skrzywienie kręgosłupa), wady kolan (koślawość i szpotawość) oraz płaskostopie.

Plecy okrągłe – najczęściej powstają przez garbienie się dziecka, nieprawidłowe siedzenie ale też mogą powstawać przez problemy ze wzrokiem kiedy dziecko nachyla się, żeby coś lepiej zobaczyć albo poprzez czynniki psychiczne – takie kulenie się spowodowane nieśmiałością czy stresem.

Plecy wklęsłe – spowodowane nadwagą, małą aktywnością ruchową, częstym siedzeniem. Charakteryzują się pogłębieniem lordozy lędźwiowej, uwypuklonym brzuchem i wystającymi pośladkami.

Skoliozy – są to boczne skrzywienia kręgosłupa. Charakteryzuje się asymetrią barków, miednicy, łopatek (które dodatkowo są wystające). Bardzo niebezpieczna wada postawy, dochodzi do deformacji i rotacji kręgów, które próbują jakoś zaadaptować się do skrzywienia aby możliwe było funkcjonowanie organizmu.

Koślawość kolan – nogi w kształcie litery X, występują często przy nadwadze, ale także kiedy układ mięśniowo – więzadłowy jest słaby, czyli przy małej ilości aktywności fizycznej.

Szpotawość kolan – nogi w kształcie litery O. Przyczyną może być krzywica, nadwaga, za ciężka praca w okresie wzrostu i rozwoju, częściej występuje u chłopców.

Płaskostopie – polega na obniżeniu lub całkowitym zniesieniu „łuku pod stopą”.

UWAGA! Lordoza i kifoza to nie są wady kręgosłupa, to jego naturalne krzywizny. Dopiero ich pogłębienie czy zniwelowanie jest wadą (plecy okrągłe, wklęsłe, okrągło-wklęsłe, płaskie).

Jak samemu sprawdzić, czy dziecko nie ma wady postawy?

Sprawdź, czy Twoje dziecko kiedy stanie prosto ma na tej samej wysokości: barki, talię, biodra, kolana a z tyłu łopatki. To bardzo ważne, asymetria tych części może świadczyć o skoliozie albo przykurczach mięśni, które do niej prowadzą. Łopatki powinny być nie tylko symetryczne, ale też żadna z nich nie powinna być bardziej wystająca od drugiej.

Sprawdź też, czy kręgosłup, a raczej jego wyrostki kolczyste układają się w równą linię. Powtórz też tą obserwację w pozycji pochylonej. Zwróć uwagę czy prawa i lewa strona są na takiej samej wysokości. Obejrzyj nogi i kolana – u dzieci do 7 roku życia koślawość jest typowa i samoistnie zanika.

Kluczem jest symetria

Jej brak jest podstawą do stwierdzenia, że dziecko może mieć wadę postawy. Większość wad w młodym wieku można zniwelować poprzez aktywność fizyczną i ćwiczenia korekcyjne. Ważne tylko, żeby były odpowiednio wcześnie zaczęte. Jeżeli niepokoi Cię coś w postawie Twojego dziecka udaj się do lekarza rodzinnego – on podpowie co dalej należy zrobić.

red. Natalia Gruszczyńska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *