Dlaczego zabawa sensoryczna jest ważna w prawidłowym rozwoju dziecka? Co warto o niej wiedzieć

Witajcie kochani rodzice! 

Dziś porozmawiajmy sobie troszkę o sensoryce i rozwoju sensorycznym maluchów. Dla wielu z was to kwestia oczywista. Ale nie każdy wie, że zabawa sensoryczna odgrywa ważną rolę w rozwoju. Kiedy mówisz o zmysłach, większość dzieci w pewnym wieku może je bez problemu wykrzyczeć: wzrok, węch, słuch, dotyk i smak. Wszystkie te elementy można włączyć do gry sensorycznej. I to właśnie rzecz, którą zaczęliśmy się mocniej zajmować w Baby English Center ostatnimi czasy. Bo wiemy, że to ważny kamień milowy w rozwoju dzieciaczków! 

Rola zabawy sensorycznej. Co warto wiedzieć? 

Nie tylko dzieci, które mają trudności z integracją sensoryczną, mogą czerpać korzyści z zabawy sensorycznej. Naprawdę! Wierzymy, że zabawy sensoryczne są po prostu dla absolutnie wszystkich dzieci. 

Istnieją oczywiście pewne grupy dzieci, na przykład te ze spektrum autyzmu lub zaburzeniami integracji sensorycznej, które mają szczególne trudności ze zrozumieniem i zorganizowaniem wszystkich bodźców, które docierają do nich za pomocą zmysłów. W takich przypadkach warto dodatkowo działać na zmysły dziecka. Ale tak naprawdę sensoryka jest potrzebna w życiu każdego malucha! 

Prawda jest taka, że ​​wszystkie dzieci potrzebują pomocy w nauce używania zmysłów.

Od pierwszego dnia narodzin dzieci są “zaprojektowane” do odkrywania świata za pomocą zmysłów. Dlatego niemowlęta i małe dzieci dotykają wszystkiego i wkładają rzeczy do ust, a dzieci wydają zabawne dźwięki ustami i eksperymentują z tym, jak brzmi świat z palcami w uszach. To dlatego twoje dziecko kręci się w kółko, aż dostanie zawrotów głowy, upadnie, a potem wstaje i robi to ponownie. I wszystko staje się jasne, prawda?

Angażowanie wszystkich zmysłów

Niektórzy ludzie, gdy myślą o zabawie połączonej z angażowaniem zmysłów, od razu wyobrażają sobie stoły z piaskiem i wodą albo dzieci bawiące się gliną i ciastem, ale nie chodzi tylko o dotyk; chodzi także o inne zmysły. Oczywiście, wiemy, że zabawy sensoryczne powiązane z plastyką są bardzo cenne. Dlatego do naszej oferty wprowadziliśmy zajęcia sensoryczne dla dzieci Łódź oraz sensorykę dla smyka Łódź. To zajęcia, które są dedykowane właśnie tym dzieciom, które chcą więcej “odczuwać” poprzez zmysły.

Umiejętności językowe a sensoryka

Zabawa różnymi rodzajami tekstur, smakami i przedmiotami pomaga dziecku budować nowe sposoby mówienia o świecie. Nagle drzewo to coś więcej niż drzewo, to młode drzewko o gładkiej korze, albo sosna o szorstkiej korze i ostrym sosnowym zapachu. Woda jest nie tylko mokra, może być szorstka (fale), śliska z bąbelkami lub zimna i przezroczysta po zamrożeniu. To rozwija dziecka kreatywność oraz… słownictwo! 

Smaki również mogą budować umiejętności językowe Twojego dziecka. Nie chce już hot-dogów na obiad, ale czegoś pikantnego, słonego lub słodkiego, ale na pewno nie mdłego ani gorzkiego. Cudowne prawda? Takie proste rzeczy, a tak bardzo rozwijają! A jednocześnie powodują ogromną radość i satysfakcję. 

Umiejętności motoryczne

Istnieją dwa główne rodzaje umiejętności motorycznych, które rozwija Twoje dziecko; motoryka mała i motoryka duża. Zdolności motoryczne duże zajmują się koordynacją dużych grup mięśniowych i są odpowiedzialne za czynności takie jak bieganie, chodzenie itp.

Zdolności motoryczne małe to te, które wymagają umiejętności używania i koordynowania małych grup mięśni i są ważne między innymi przy pisaniu, wiązaniu butów, zapinaniu guzików i zapinaniu suwaków. Zabawa sensoryczna często wiąże się z używaniem i budowaniem umiejętności motorycznych poprzez odkrywanie rzeczy za pomocą ruchów szczypania, nalewania i sznurowania.

Co możemy ze swojej strony? Zaprosić Was do Akademii BEC, gdzie możecie znaleźć absolutnie niepowtarzalne warsztaty dla dzieci w Łodzi. W końcu od rozwoju Waszego dziecka jest Baby English Center, prawda?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *