Pielęgnowanie “gąbczastych” umysłów dzieciaków, aby wchłonęły cuda języka angielskiego czy innego obcego dla nich, wymaga dużo cierpliwości i kreatywności. Jeśli uczęszczałeś na zajęcia językowe zarówno jako dziecko, jak i dorosły, będziesz wiedział, jak bardzo różniły się Twoje lekcje. Umiejętność nauczania młodych uczniów języka angielskiego to zupełnie inna gra w piłkę. Nie ma tutaj miejsca na nudne siedzenie przy ławkach, wtłaczanie do małych głów reguł i tłumaczenie różnic między poszczególnymi znaczeniami słów. W przypadku najmłodszych jest miejsce na zabawę. I to właśnie ona powoduje, że dziecko może się naprawdę porządnie nauczyć języka angielskiego.
4 metody nauczania – co sprawdza się najlepiej?
Chociaż dwudziestokrotne zapisywanie tabel koniugacji czasowników jest skuteczną strategią uczenia się dla dorosłych, trudno będzie zmusić pierwszoklasistów do siedzenia nieruchomo wystarczająco długo, aby zrobić to samo. Podobnie zachęcanie klasy biznesowego języka angielskiego złożonej z profesjonalistów i studentów do siedzenia w kręgu i klaskania do piosenki o kolorach, wywołałoby uniesienie wielu brwi. Jak uczyć dzieci języka angielskiego za pomocą wciągających gier i zabaw? Mamy na to swój sposób. wszystko dlatego, że wierzymy, że zaangażowanie oraz zabawa są właśnie kluczem do stworzenia mocnych podstaw dla ich edukacji!
1. Zamieniamy klasyczne lekcje w piosenkowe talent show!
Każdy uczący się angielskiego, zarówno jako języka rodzimego, jak i nie, zna przynajmniej jedną klasyczną angielską piosenką. Tak, abecadło jest tym, do czego zwracamy się, aby przypomnieć, jaka litera pojawia się po Q. I wtedy przychodzi nam klasyczne śpiewanie w głowie “Ej Bi Ci Di I ef Dżi”, prawda?
Przekształcanie słownictwa, gramatyki i dialogów w chwytliwe melodie to wspaniała metoda nauczania języka angielskiego dla młodych uczniów. Przekonanie dzieci do zabawy poprzez muzykę jest naprawdę proste. Wystarczą odpowiednie, chwytliwe piosenki, by w lot złapały, o co chodzi w danej tematyce. I do tego – naprawdę to zapamiętują, chętnie powtarzają i stosują.
2. Tworzymy wizualne diagramy i materiały, aby zilustrować nowe słownictwo
Głowa ramiona kolana i palce. Są o wiele łatwiejsze do wskazania na uśmiechniętym patyczku niż na liście słownictwa. Zabawki wizualne również zapewniają podwójną przyjemność. Uczniowie mogą cieszyć się kolorowankami, a nawet dodawaniem obrazów, a także chłonąć, jak wyglądają nowe słowa, o których się uczą. Podświetlanie, podkreślanie i zakreślanie to popularne sztuczki wizualne, których dorośli używają, aby przypomnieć sobie fragmenty informacji. Tworzenie diagramów wizualnych to ten sam podstawowy pomysł, aby maluchy mogły zacząć wizualizować, jak wygląda angielski. Jako bonus, uczniowie mogą łatwiej znaleźć pomoce naukowe o wyraźnych kolorach i ilustracjach w swoich teczkach z niechlujnymi papierami.
3. Powtarzaj słownictwo z dziećmi – super zabawa
Pomyśl o zajęciach teatralnych z angielskim akcentem. Zabawa może być naprawdę cudowna, gdy uczniowie będą odgrywać role, będą mniej zestresowani popełnianiem błędów. W końcu uczenie dzieci angielskiego powinno polegać na budowaniu pewności siebie w mówieniu i solidnych podstawach. Idealne uzgodnienie podmiot-czasownik i koniugacje można dopracować później!
4. Zamiast samej zabawy tez nauka poprzez gry
Edukacja dziecięca bez gier jest jak skrzydełka z kurczaka bez przypraw i sosu. Po prostu nie możesz mieć jednego bez drugiego. Gry są szczególnie skutecznymi metodami nauczania dla młodych uczniów. Jakie gry można wypróbować?
- Simon mówi – popularna gra w Anglii
- Szarady i podchody
- Zabawa z pytaniami
- Memory.