Kilka słów o metodzie „Genki”

Dziś kilka słów o metodzie, którą uczymy. Od samego początku istnienia Baby English Center przyświecał nam cel by nasze zajęcia były energiczne i jak najbardziej atrakcyjne dla dzieci a tym samym przynosiły wyraźne efekty. Zależało nam też by dzieci uczyły się budować zdania czy zadawać pytania by tym samym umożliwić im komunikację w języku angielskim. Byliśmy niezadowoleni z tego jak nauka języka odbywa się w innych miejscach, gdzie często ogranicza się jedynie do wprowadzania słownictwa a zajęcia prowadzone są w większości po polsku. I wtedy znaleźliśmy metodę, która od samego początku wydawała się dla nas idealna. „Genki” to japońskie słowo oznaczające „energiczny” i „pełen życia”. Twórcą metody jest Richard Graham, który podobnie jak my był znudzony tradycyjnym nauczaniem języka angielskiego i zapragnął uczyć w taki sposób, w jaki sam chciałby być nauczany. Co sprawdziło, że Genki tak nas zachwyciło, że zdecydowaliśmy się uczyć w naszej szkole tą metodą?

  1. Genki jest metodą naturalną.

Od momentu, gdy dzieci przekraczają próg sali lekcyjnej, zanurzają się w języku angielskim. Nasi nauczyciele starają się nie używać języka polskiego w ogóle już od pierwszych zajęć. Jak to możliwe? Przede wszystkim stawiamy na gesty, intonację i mimikę, bo to komunikacja niewerbalna jest dla dzieci najważniejsza. Podczas zajęć języka angielskiego dzieci powtarzają frazy wielokrotnie, dzięki czemu potrafią budować zdania automatycznie bez zastanawiania się nad formą gramatyczną jaką należy uczyć. 

2. Genki jest metodą spiralną.

Każda lekcja zaczyna się od rozgrzewki, podczas której powtarzamy przerobiony już materiał. Utrwalamy też podstawowe pytania i odpowiedzi na nie. Co ważne powtórki nie odbywają się na zasadzie „odpytywania”, ale w sposób atrakcyjny dla dzieci – poprzez piosenki oraz gry i zabawy. Dzieci często nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że właśnie się uczą. One po prostu dobrze się bawią. Dzięki metodzie spiralnej nasi uczniowie doskonale pamiętają materiał z całego roku szkolnego a nie tylko z kilku ostatnich zajęć.

3. Genki bazuje na metodzie TPR.

TPR (ang. Total Physical Response), czyli metoda reagowania całym ciałem polega na tym, że dzieci uczą się poprzez ruch i zabawę. Dlaczego jest to tak ważne? Dlatego, że za komunikację niewerbalną (gesty, mimika) odpowiada prawa półkula mózgu. Lewa półkula, odpowiedzialna za komunikację werbalną, umożliwia z kolei świadomą naukę (np. rozumienie zagadnienia gramatycznego i wykonywanie ćwiczeń gramatycznych). U dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych dominuje prawa półkula mózgu, dlatego łatwiej im uczyć się języka w sposób nieświadomy. Dzieci bardzo szybko zapamiętują poprzez wielokrotne powtarzanie na głos połączone z ruchem (np. gestem). 

4. Genki buduje pewność siebie u dzieci.

Dwie główne zasady Genki to: „Pomyśl, że potrafisz coś zrobić, a dasz radę to zrobić” oraz „Przegrywanie oznacza, że trzeba spróbować ponownie”. Nauczyciele w Baby English Center powtarzają te zasady niemalże na każdych zajęciach. Dodatkowo entuzjastycznie reagują na najmniejszy sukces dziecka (np. powtórzenie całego zdania po raz pierwszy czy powtórzenie słowa nieco głośniej niż zwykle) utwierdzając ucznia w przekonaniu, że idzie mu coraz lepiej. Warto też wspomnieć, że nawet najmłodsze grupy ćwiczą proste dialogi, scenki i prezentacje, dzięki czemu pokonują nieśmiałość. W Baby English Center panuje rodzinna, bezpieczna atmosfera, dzięki czemu stwarzamy dzieciom idealne warunki do naturalnej nauki. 

Jesteśmy przekonani, że metoda „Genki” jest najlepszym wyborem dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Przede wszystkim widać to po postępach naszych uczniów i ich uśmiechach od ucha do ucha!

Beata Owczarek
Metodyk Baby English Center

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *