Jak pokonać barierę językową?

Na jakim poziomie językowym jesteś? Czy wszystkie podstawowe umiejętności językowe tzn. słuchanie, czytanie, pisanie i mówienie są u ciebie na tym samym poziomie? Zdecydowana większość uczniów, która ma za zadanie samodzielnie ocenić swój angielski odpowiada, że „dużo rozumie, ale z mówieniem tak średnio”. Z czego to wynika?

Często umiejętność mówienia jest po prostu zaniedbywana. Wielu kursantów wspominając lekcje angielskiego w szkole opowiada o tym, że głównie wykonywali zadania z książki. Pamiętają, że robili mnóstwo zadań gramatycznych i musieli zapamiętać określoną ilość słówek na kartkówkę, jednak na ćwiczenie mówienia kładziono zdecydowanie mniejszy nacisk. Inni wspominają, że co prawda na lekcjach czy kursie językowym pojawiało się sporo ćwiczeń na tzw. „speaking”, jednak o ile w sali lekcyjnej szło im całkiem nieźle, to podczas swobodnej rozmowy w języku obcym np. na wakacjach, mieli problem by skleić najprostsze zdanie. Co więcej takie sytuacje niektórych po prostu stresują! Kiedy tylko mają się odezwać po angielsku to pocą im się dłonie, serce bije jak oszalałe a głos więźnie w gardle. Jak okiełznać własny stres i pokonać barierę językową? 

  1. Przygotuj się

Zastanów się kiedy najczęściej używasz języka obcego. Przypomnij sobie także sytuacje, w których „się zaciąłeś” i nie potrafiłeś zakomunikować czegoś po angielsku. Co byś odpowiedział tej osobie, jeśli miałbyś wystarczająco dużo czasu by się na spokojnie zastanowić i ułożyć to sobie w głowie? Zapisz sobie kilka zwrotów i słówek pasujących do określonej sytuacji. Przykładowo, jeśli ostatnio rozmawiałeś po angielsku na wakacjach, kiedy to jeden z rodziców zagaił rozmowę na placu zabaw, przypomnij sobie co mówił i jakie pytania zadawał. 

2. Oswój się z własnym głosem 

Jeśli nie jesteśmy przyzwyczajeni do mówienia w języku obcym, nasz głos może brzmieć po prostu dziwnie i obco. Być może nie podoba ci się również twój akcent i boisz się, że się zbłaźnisz. Rozwiązaniem może być czytanie na głos czy powtarzanie za nagraniem. W internecie znajdziesz również mnóstwo filmów z ćwiczeniem poprawnej wymowy czy ze wskazówkami jak brzmieć bardziej jak native speaker. Znajdź również partnera do rozmowy. Być może twój przyjaciel również uczy się angielskiego i chętnie poćwiczy rozmawianie po angielsku wspólnie z tobą? Ważne by była to osoba, której ufasz i przy której czujesz się swobodnie.

3. Podejmij wyzwanie

Być może zauważyłeś, że łatwiej ci zrozumieć Polaka mówiącego po angielsku niż kogoś zza granicy. Aby „oswoić się” z rozmawianiem po angielsku z ludźmi z innych krajów, musisz stworzyć dla siebie odpowiednie warunki. Przykładowo w ramach wyzwania możesz zadzwonić do dowolnego muzeum i zapytać o godziny otwarcia, ceny biletów i możliwość zwiedzania z przewodnikiem. Możesz też znaleźć sobie partnera do rozmowy np. przez skype, który również chciałby podszlifować swój angielski. A jeśli chodzisz na kurs językowy, to aktywnie uczestnicz we wszystkich ćwiczeniach na speaking. Zanotuj sobie słówka, których ci brakowało i dodaj je np. do aplikacji quizlet, żeby je przećwiczyć i lepiej zapamiętać. 

4. Bądź dla siebie wymagający, ale wspierający

Na koniec pamiętaj, że odpowiednie nastawienie to klucz do sukcesu. Bądź dla siebie niczym wymagający i wspierający nauczyciel. Zapisz sobie wszystkie rzeczy, które planujesz robić, żeby pokonać barierę językową i wracaj do tej listy. W nauce języka najważniejsza jest regularność – lepiej poświęcić na nią choć kilka minut dziennie niż np. 1 h raz w tygodniu.  Nie bądź dla siebie jednak zbyt surowy! Pamiętaj, że masz prawo popełniać błędy i lepiej jest mówić z błędami niż nie mówić wcale.

Beata Owczarek
Metodyk Baby English Center

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *