Jak nauczyć dziecko obowiązków domowych? Lista, którą warto wprowadzić

Może być trudno wiedzieć, jakie obowiązki powinno się dać nastolatkowi lub dziecku w wieku szkolnym. Jeszcze trudniej nakłonić nastolatka do wykonywania przydzielonych Ci obowiązków. Wykonywanie prac domowych uczy młodych ludzi odpowiedzialności i może pomóc dziecku nauczyć się być dobrym obywatelem. To także część dorastania. 

Pewnego dnia twój nastolatek będzie mieszkał sam lub ze współlokatorem, przyjacielem lub partnerem. Umiejętności, które zdobędzie, wykonując prace domowe, będą mu służyć przez całe dorosłe życie. Nastolatki są w stanie wykonać praktycznie każdą pracę domową, którą mogą wykonywać dorośli. Będą jednak potrzebować wskazówek i wskazówek, gdy uczą się, jak prawidłowo wykonywać obowiązki. Przewodnictwo to nie to samo, co zrzędzenie. Zacznij od pokazania nastolatkowi, jak wykonać określoną pracę, a następnie monitoruj jego pracę, aby upewnić się, że może to zrobić samodzielnie.

Dlaczego warto delegować dzieciom obowiązki – nie tylko domowe?

​​Obowiązki domowe to sposób na nauczenie nastolatka o dorosłym życiu. Możesz także wpleść umiejętności zarządzania pieniędzmi w obowiązki: rozważ przyznanie nastolatkowi zasiłku na wykonywanie pewnych obowiązków lub powiązanie obowiązków domowych z określonymi przywilejami.

Jakie mogą być obowiązki dziecka w domu?

Oto kilka przykładów prac domowych, które są odpowiednie dla większości nastolatków oraz dzieci w wieku szkolnym:

 • Ścielenie łóżka (w tym zmiana pościeli)
 • Organizowanie ich szafy
 • Odkładanie ubrań
 • Odkładanie przedmiotów tam, gdzie ich miejsce
 • Zamiatanie lub odkurzanie sypialni

Im starsze dziecko, tym więcej obowiązków powinno mieć. Można zwiększyć zakres sprzątania, np. do całego domu, dołożyć nowe obowiązki, jak mycie talerzy po posiłku, wyprowadzanie psa czy robienie prania. Im więcej dziecko nauczy się w rodzinnym domu, tym lepiej poradzi sobie w przyszłości. Oczywiście wszystkie obowiązki należy odpowiednio dopasować do wieku dziecka. 

Możesz także zmienić lub przypisać obowiązki w zależności od sezonu. W zależności od tego, gdzie mieszkasz, niektóre zadania mogą wymagać wykonania tylko przez część roku (np. odśnieżanie).

Obowiązki dla dziecka lub nastolatka, które nie są związane z domem

Popracuj z nastolatkiem nad ustaleniem regularnego harmonogramu prac domowych. Daj swojemu nastolatkowi codzienne obowiązki, a także większe obowiązki do wykonania w weekendy lub podczas wakacji szkolnych. Warto także wprowadzać dziecku obowiązki, które nie są związane z domem. Warto tutaj uwzględnić takie rzeczy jak:

 • uczęszczanie na zajęcia dodatkowe, np. angielski retkinia do szkół językowych,
 • chodzenie na korepetycje,
 • odrabianie pracy domowej,
 • przygotowywanie do klasówek, kartkówek oraz egzaminów,
 • robienie zakupów, np. dla sąsiadów w potrzebie,
 • udzielanie się w ramach wolontariatu,
 • opiekowanie dziećmi sąsiadów lub znajomych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *