Zabawa z niemowlakiem

Zabawa jest podstawowym narzędziem do budowania relacji pomiędzy rodzicami a dzieckiem. O jej wadze świadczy również to, że nie tylko ludzie, lecz również inne ssaki naczelne wykorzystują zabawę do podtrzymywania więzi. Przykładowo szympansy bonobo ganiają się i łaskoczą oraz grają w grę, która wygląda jak dobrze nam znana ciuciubabka. Zabawa służy także podtrzymaniu bliskości i podtrzymywaniu więzi. O ile większość z nas bez problemu wymieni zabawy, w które można się bawić wspólnie z przedszkolakiem, o tyle trudniej jest powiedzieć w co bawić się z niemowlęciem. 

Jedną z zabaw na budowanie relacji z maluchem jest zabawa w lustro. Zasady są bardzo proste, wystarczy robić to co niemowlę. Przykładowo skopiowanie poważnej miny dziecka zwykle wywołuje uśmiech na twarzy malucha. Można naśladować także ruchy dziecka np. machanie ręką w podobny sposób. W innym wariancie tej zabawy rodzic naśladuje dźwięki, które wydaje maluch. Taka zabawa może przerodzić się także w gaworzącą rozmowę rodzica z dzieckiem, w której rodzic gaworzy, dziecko gaworzy w odpowiedzi i wszyscy mają uśmiech od ucha do ucha. 

Kolejną zabawą pielęgnującą relacje jest „a kuku”. Dlaczego wywołuje ona tyle emocji u dziecka? Maluch widzi twarz rodzica, po chwili już nie, a następnie znów tak. Dla dziecka jest to zaskakujące, że pomimo tego, że nie widział przez moment twarzy rodzica, rodzic cały czas jest w pobliżu. Warto także eksperymentować z czasem na powiedzenie „a kuku”. Można wypróbować wariant sekundowy, trzysekundowy, pięciosekundowy i wykorzystać różną długość dźwięku – raz powiedzieć to bardzo szybko, innym razem wolno. Zmieniać można także ton głosu. 

Warto także po prostu patrzeć sobie w oczy. Długie, pełne miłości patrzenie sobie w oczy pozwala na doświadczenie niesamowitej bliskości i podnosi poziom endorfin (hormonów szczęścia) zarówno u rodzica jak i u dziecka. Dziecko czuje wtedy, że jest kochane i bezpieczne. Można także zacząć ćwiczenie rozwoju mowy. Po nawiązaniu kontaktu wzrokowego warto wymawiać podstawowe samogłoski i pozwolić dziecku by śledziło twarz rodzica z zaciekawieniem. Z czasem maluch zacznie nas naśladować.

Więcej pomysłów na zabawę z dzieckiem, która pozwoli nam nawiązać głęboką więź możecie znaleźć m.in. w książkach „Playful Parenting. Rodzicielstwo przez zabawę” czy „Zabawy z niemowlakami na każdy dzień”. 

Beata Owczarek
Metodyk Baby English Center

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *