Witajcie rodzice!
Porozmawiajmy dzisiaj o nauce poprzez zabawę. Czy lubicie patrzeć, jak wasze dzieci się bawią? W jaki sposób poznają świat? To niezwykle fascynujące, by oglądać ich pomysłowość, poznawać ich sposób myślenia, czy ich świat, który tworzą wedle własnej wyobraźni. Fajnie jest też zobaczyć, jak kreatywne mogą być, wykorzystując swoją wyobraźnię do poznawania otaczającego ich świata. Bo zabawa jest fajna! Bo zabawa otwiera umysły, pozwala się zrelaksować, a co za tym idzie – także uczyć się.
Zabawa ma wielką moc, dlatego stosujemy ją u nas, podczas zajęć i akademii Baby English Center. Zabawa ma jednak o wiele większą moc dla dzieci, niż wielu rodziców zdaje sobie z tego sprawę. Właściwie to klucz do nauki. Naukowcy i pedagodzy z całego świata odkryli, że zabawa może wzbogacić naukę i rozwinąć kluczowe umiejętności, takie jak dociekanie, wyrażanie opinii, eksperymentowanie i praca zespołowa.
Nauka Montessori jako klucz do zabawy i nauki w jednym
Głównym założeniem nauczania metodą Montessori jest to, że dzieci – jeśli mają taką możliwość, odpowiednie materiały i odpowiednie wskazówki – są zdolne do samodzielnego uczenia się, głębokiej koncentracji i zdolności do samodzielnej pracy we własnym tempie. Większość szkół Montessori nie stosuje ocen ani podręczników, ale oferowane są bardziej całościowe oceny nauczycieli.
Dlaczego mówimy o Montessori? Bo tutaj większość nauki jest praktyczna, z materiałami do nauki specyficznymi dla Montessori, takimi jak drewniane puzzle, kolorowe koraliki do liczenia oraz kształty geometryczne i manipulatory matematyczne, klocki. I podobnie jest też u nas, w Baby English Center. Bo wiemy, że zabawa, robienie czegoś w ruchu ma ogromny sens.
Jak uczą się dzieci?
Musimy wziąć pod uwagę, że małe dzieci uczą się w zupełnie inny sposób. W przypadku małych dzieci zabawa jest często zajęciem całego ciała, które pomaga im rozwijać umiejętności, których będą potrzebować w późniejszym życiu. Bieganie, taniec, wspinaczka, turlanie się — wszystkie te czynności sprzyjają rozwojowi mięśni i pomagają w doskonaleniu umiejętności motorycznych. Dzieci budują również swoje mentalne i emocjonalne mięśnie, tworząc rozbudowane, pomysłowe światy, bogate w system zasad rządzących warunkami zabawy.
Dlaczego to ważne, by włączyć zabawę do nauki?
Zabawa inicjowana przez nauczyciela jest bliskim kuzynem uczenia się opartego na dociekaniu. Pozwala rozwijać dziecko, wspiera jego edukację. Dlatego otwarcie w BEC stawiamy na wykorzystywanie zabawy jako procesu uczenia się.
Kiedy przyjęliśmy podejście oparte na zabawie do łączenia różnych przedmiotów, odkryliśmy, że nauczyciele mogą stworzyć doświadczenie edukacyjne większe niż suma jego części. Uczniowie uczą się umiejętności krytycznego myślenia, rozwijają swoje umiejętności językowe, poszerzają zakres wiedzy i zwiększają świadomość społeczno-emocjonalną — a wszystko to bez świadomości, jak wiele się uczą.