Jak dzieci uczą się języka?

Jak dzieci uczą się języka?

Witajcie drodzy rodzice! 

Rozwój języka to niesamowity proces, którego kulminacją jest umiejętność komunikowania się i rozumienia mowy. W rzeczywistości nauka języka jest procesem wrodzonym, dzieci rodzą się i wiedzą, jak to zrobić.

Nieco inaczej jest w przypadku nauki języków obcych, dlatego tak ważne jest, by zacząć „przyswajać” dzieciom języki już od bardzo wczesnych lat. W tym kontekście nauka angielskiego odgrywa kluczową rolę, ponieważ umożliwia dzieciom opanowanie komunikacji w międzynarodowym środowisku. Warto rozpocząć naukę angielskiego już od najmłodszych lat, aby zapewnić im szerokie możliwości rozwoju w przyszłości

Jak nauczyć dziecko angielskiego?

Nie jest to absolutnie żadną tajemnicą: nauka języka może naprawdę pomóc Twojemu dziecku osiągnąć postęp w życiu. Wzmacnia to, jak prezentuje się jego CV i ułatwia ubieganie się o studia, poprawia umiejętności komunikacyjne i przygotowuje ich do podróży i kariery za granicą. Może nawet zwiększyć moc ich mózgu i chronić przed demencją w późniejszym życiu. Brzmi dobrze, prawda?

Jak więc uczyć dziecko języka także w domu? Przede wszystkim stawiając na naukę języka poprzez zabawę, tak jak podczas naszych zajęć w Baby English Center! To wtedy dzieci są w stanie zrozumieć jak najwięcej! Dzięki regularnej praktyce w języku angielskim, dzieci rozwijają znajomość języka angielskiego, co stanowi solidną podstawę dla ich przyszłej nauki i kariery.

Dwujęzyczni mają łatwiej

Jeśli jesteś już dwujęzyczny lub wielojęzyczny, jak najszybciej porozmawiaj ze swoim dzieckiem w językach, które już znasz. Ciągła ekspozycja wprowadza koncepcję wielojęzyczności u dzieci na wczesnym etapie życia i to w bardzo naturalny sposób. Wczesne rozpoczęcie nauki języków jest również pomocne, ponieważ ułatwia dzieciom nabywanie nowych umiejętności językowych w późniejszym życiu – będą uważać wielojęzyczność za coś naturalnego, będą miały podstawy w dźwiękach i przepływie nowego języka, a nawet zapewnią dla nich podstawę do nauki nowego języka od podstaw.

Oprócz biernej nauki, z którą stykają się na co dzień, do tego w naturalnym środowisku, jeśli mówisz danym językiem w domu, odrobina aktywnej nauki może bardzo pomóc i przygotować grunt pod pozytywną relację z nauką języka na całe życie. Spróbuj wraz z dzieckiem włączyć nowe języki do swojego codziennego życia, wykonując z nim zabawne ćwiczenia ze słownictwa wieczorem, korzystając z przyjaznych dzieciom fiszek lub aplikacji do nauki języków. To sposób na budowanie podstaw w języku angielskim od najmłodszych lat oraz na wprowadzenie starszych dzieci w fascynujący świat wielojęzyczności.

Czytanie książek – łączenie przyjemnego z pożytecznym

Książki dla dzieci wypełnione są różnorodnym, ale prostym słownictwem oraz podstawami struktury i gramatyki języka – innymi słowy stanowią doskonałą podstawę do nauki nowego języka. Ponieważ małe dzieci mają naturalną miłość do czytania – i uwielbiają, gdy czytają im rodzice – czytanie książek w języku, którego się uczą, jest niezwykle skutecznym sposobem na robienie codziennych postępów.

Starsze dzieci mogą potrzebować większej zachęty, ale zapewnienie im uzupełnienia nauki aktywnym czytaniem w języku docelowym jest niezbędne, aby nowy język się utrwalił. W miarę poprawy umiejętności czytania w języku obcym zapewnij dziecku dostęp do zagranicznych egzemplarzy książek, które już uwielbia, na przykład Harry’ego Pottera.

Opanowanie języka angielskiego warto rozpocząć od najmłodszych lat!

Znajdź nowy serial telewizyjny, który pokocha twoje dziecko 

Spróbuj zamienić czas spędzany przed ekranem w inny kanał ekspozycji językowej (obiecujemy, że nie będzie to trudne do sprzedania twojemu dziecku, ale ważne też, żeby nie było to jedyną formą jego edukacji). 

Jeśli jesteś rodzicem małych dzieci, spróbuj zmienić ustawienia językowe ich ulubionego programu w serwisie Netflix. Większość programów jest dostępna w wielu językach, a dzieciom, które mają już kontakt z tym językiem, oglądanie ulubionego programu w języku obcym nie będzie tak trudne, jak myślisz – dzieci są bardziej cierpliwe i otwarte niż dorośli na ten temat „dyskomfortu”. 

W przypadku nastolatków poszukaj popularnych programów lub seriali komediowych w języku, którego się uczysz. Regularne siadanie do oglądania 20-minutowego programu zawierającego normalne rozmowy w języku obcym może pomóc dziecku w nauce rozumienia dialogów mówionych i zapoznaniu go z potocznym lub slangiem.

Naukę języka angielskiego warto rozpocząć od najmłodszych lat!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *