Ciekawe święta obchodzone w Hiszpanii, które warto znać

Położona na Półwyspie Iberyjskim Hiszpania, ojczyzna flamenco i fiesty, jest jak paleta malarza, na której możemy dostrzec nasycone kolory i niuanse wielokulturowości. Wszystkie zakątki, leżące w różnych regionach Hiszpanii opowiadają inną historię, a przeszłość przeplata się z teraźniejszością w zaskakująco harmonijny sposób. Jest to miejsce, które z powodzeniem uchodzi za jeden z najbardziej barwnych i różnorodnych krajów Europy, a zarazem jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc na świecie.

Hiszpania przyciąga turystów nie tylko swoim ciepłym klimatem, zjawiskowymi krajobrazami i bogactwem zabytków, ale przede wszystkim niezwykłą mozaiką kulturową, od wieków kształtującą się pod wpływem różnorodnych wpływów zewnętrznych. Hiszpania budzi ogromne zainteresowanie i jest jak magnes dla podróżników, szukających nie tylko odpoczynku, lecz także głębszego zrozumienia różnorodności kulturowej. Lokalne festiwale i tradycje oferują unikalną niesamowitość tego upalnego kraju. 

W całym kraju odbywają się niezliczone festiwale, targi celebracje, każde wydarzenie stanowi świadectwo unikalnego dziedzictwa oraz żywiołowości mieszkańców. Od zgiełku barcelońskiego La Mercè, po mistyczną aurę Semana Santa, Hiszpania oferuje kalejdoskop doświadczeń, przyciągających tłumy z całego świata, spragnione zanurzenia w jedyną w swoim rodzaju atmosferę tego kraju. To właśnie te inspirujące wydarzenia sprawiają, że Hiszpania nieustannie fascynuje i hipnotyzuje, stając się nie tylko miejscem na mapie, ale prawdziwym sercem kultury, nieznużenie tętniącym życiem. Dziś, razem z Baby English Center, poznaj ciekawe święta w Hiszpanii. De nada! 

La Tomatina – pomidorowe szaleństwo w upalnym słońcu Hiszpanii! 

Wyobraźmy sobie, że stoimy w tłumie w rozpalonej słońcem Hiszpanii, otoczeni przez tysiące ludzi, których twarze rozświetla przedsmak nadchodzącej ekscytacji. Nagle w powietrzu rozbłyska sygnał – strzał z armaty – i w jednej chwili Buñol przemienia się w wirujący ocean czerwieni! La Tomatina, to nie tylko należący do najbardziej znanych festiwal, to wybuchowa symfonia, która raz w roku, w ostatnią środę sierpnia, zalewa ulice tego małego miasta tonami dojrzałych pomidorów. Każdy ruch, każdy śmiech i okrzyk, to część tej dzikiej, pomidorowej zabawy. 

Uczestnicy, zarówno miejscowi, jak i przybysze z odległych zakątków świata, obrzucają się nawzajem pomidorami. Godzina szaleństwa zmienia wszystko w surrealistyczny krajobraz, gdzie każdy jest równy, każdy śmieje się tak samo, splamiony od stóp do głów. Gdy armatni huk ponownie rozbrzmiewa, ogłaszając koniec, patrzymy na ludzi, którzy wychodzą z tej czerwonej laguny, z uśmiechami szerokimi jak rzeka Guadalquivir. Służby miejskie sprawnie przywracają Buñol do porządku, ale magia pozostaje! 

Teraz, pomyślmy – czy jesteśmy gotowi, by stać się częścią tej niepowtarzalnej, pomidorowej zabawy? Czy potrafimy się przełamać i zaszaleć, stając się bohaterami tej najbardziej barwnej bitwy na świecie? 

San Fermín – zastrzyk adrenaliny podczas niesamowitego biegu byków! 

Czy jesteśmy gotowi, aby zanurzyć się w wirującym sercu Pampeluny, gdzie adrenalina i tradycja łączą się w jednym, niesamowitym festiwalu? San Fermín to święto obchodzone w lipcu, które przyciąga odważnych i żądnych przygód z całego świata, a jego pulsujące serce bije najmocniej podczas słynnego Encierro – biegu byków. Cała uroczystość rozpoczyna się magicznym chupinazo, a więc wystrzałem fajerwerków na głównym placu, zwiastując rozpoczęcie festiwalu.

Wyobraźmy sobie emocje, gdy, ubrani w tradycyjne białe szaty z czerwoną przepaską, stajemy na starcie, czekając na potężne byki. Uliczki Pampeluny ożywają, gdy tłumy biegną przed bykami, tworząc spektakl pełen napięcia i niepewności. Dni wypełnione są muzyką, taneczne parady i występy artystyczne dodają miastu radosnego rytmu, podczas gdy nocne niebo rozświetla się kolorem i dźwiękiem. Czy potrafimy już zatopić się w pulsujące dźwięki fiesty, nieustające aż do świtu, zapraszając każdego do wspólnego świętowania życia, w rytmie jednego z najstarszych festiwali Europy? 

Niesamowite Święto Ognia w Walencji – Fallas de Valencia  

Czy jesteśmy w stanie wyobrazić sobie miasto przemienione w pełen życia, barwny teatr uliczny, gdzie każdy zakątek tętni sztuką, muzyką i ogniem? Fallas de Valencia to właśnie taki festiwal: buzujący pasją, kreatywnością i spektakularnymi ogniskami. Co roku w marcu, Walencja staje się sceną dla jednego z najbardziej niezwykłych festiwali ognia na świecie.

Ulubioną atrakcją są monumentalne figury z papieru mache, zwane ninots, przedstawiające zarówno humorystyczne, jak i krytyczne sceny z życia publicznego. Te gigantyczne rzeźby, dzieła lokalnych artystów, zdobią miasto, tworząc niepowtarzalną galerię na wolnym powietrzu.

Crème de la crème tego wydarzenia jest jego finał, podczas którego wszystkie figury są spalane w wielkich, żarzących się ogniskach, rozświetlając nocne niebo i symbolizując oczyszczenie oraz odnowę. Dźwięk fajerwerków, zapach palonego drewna i papieru, a także śpiewy i tańce na ulicach dodają magii temu niezwykłemu festiwalowi. Czy możemy spodziewać się tego, jakie emocje towarzyszą widokowi, gdy dzieła sztuki, nad którymi pracowano miesiącami, zamieniają się w popiół w spektakularnym finale Fallas de Valencia

Semana Santa – kultywowanie wielowiekowej tradycji nabożeństw 

Czy jesteśmy gotowi na duchową podróż w głąb jednego z najbardziej poruszających i majestatycznych festiwali na świecie? Semana Santa, czyli Wielki Tydzień, to czas głębokiej zadumy, odprawiania licznych nabożeństw i wyjątkowej atmosfery, przyciągającej do Hiszpanii tłumy wiernych i rzesze turystów z całego świata. To tygodniowe obchody, związane z ostatnimi dniami Chrystusa na ziemi, przekształcają ulice miast takich, jak: Sewilla, Malaga czy Grenada, w scenę pełną religijnej zadumy i artystycznego piękna.

Procesje przemierzające wąskie, brukowane uliczki są sercem tego święta; setki osób, noszących charakterystyczne, tuniki z kapturami, niosą ciężkie, zdobione platformy z figurami świętych. Tłumy wiernych podążają w skupieniu, a śpiewy saetas rozbrzmiewają w tle, dodając wydarzeniu sakralnego wymiaru. To widowisko nie tylko religijne, lecz także kulturowe, gdzie każdy krok i każdy gest posiada głębokie znaczenie, a tradycja splata się z teraźniejszością, tworząc niezapomniane wrażenia. Jakie myśli i uczucia mogą nawiedzać duszę, gdy obserwuje się tę pełną pasji i wiary procesję, przemierzającą historyczne ulice Hiszpanii podczas Semana Santa?  

Feria de Abril – eksplozja kultury i radości życia 

Zapraszamy do świata, gdzie rytm flamenco, barwne suknie i radosne śpiewy tworzą spektakl, jakiego nie znajdziemy nigdzie indziej na świecie – powitajmy Feria de Abril w Sewilli! To tygodniowe święto, rozpoczynające się zwykle dwa tygodnie po Wielkanocy, jest prawdziwą eksplozją andaluzyjskiej kultury i radości życia.

Kiedy noc zamienia się w dzień, tereny festiwalowe ożywają światłami tysięcy żarówek dekorujących casetas, tymczasowe, bogato zdobione pawilony, które stają się domem dla: tańca, muzyki i towarzyskich spotkań. Mieszkańcy i goście, ubrani w tradycyjne stroje – mężczyźni w traje de corto, kobiety w falujące, kolorowe suknie flamenco – wspólnie celebrują, tańcząc sevillanas do późnych godzin nocnych. Smak wyśmienitych tapas i lokalnego sherry dodaje uroku temu niezwykłemu festiwalowi.

Ale czy potrafimy wyobrazić sobie, jak to jest być częścią tego olśniewającego tłumu, czuć w klatce piersiowej pulsujący rytm gitary i dołączyć do spontanicznego tańca pod gwiaździstym niebem Sewilli? Feria de Abril to nie tylko festiwal – to życie w swojej najbardziej radosnej formie, otwarte dla każdego, kto pragnie doświadczyć magii prawdziwej Andaluzji. 

La Mercè – pulsujący rytm życia i świętowania 

Kiedy światło letniego słońca ustępuje miejsca pierwszym oznakom jesieni, Barcelona ożywa dzięki feeri: barw, dźwięków i świateł, świętując La Mercè, czyli swoje wielkie coroczne święto. Nazwane na cześć patronki miasta, Dziewicy z Meritxell, La Mercè jest kalejdoskopem: kultury, sztuki i tradycji, tworzącym serce katalońskiej stolicy.

W ciągu kilku dni, od 22 do 25 września, ulice Barcelony przemieniają się w tętniące życiem sceny, na których występują artyści z całego świata, muzyka rozbrzmiewa z każdego zakątka, a taniec i sztuka performansu przenikają przestrzeń miejską.

Niezwykle ważnym wydarzeniem jest Correfoc, polegający na tym, że uczestnicy przebrani za diabły przemykają przez tłumy, wystrzeliwując fajerwerki i tym samym powołując do życia płonące iskry. Tworzy to atmosferę elektryzującego, choć kontrolowanego, urokliwego chaosu.

Nie można pominąć Castellers, czyli żywych wież, niemalże sięgających nieba! Czym są te wieże? To symbole współpracy i katalońskiego ducha wspólnoty, składające się z kilkunastu osób wspólnie wspierających się i piętrzących w górę. Prawda, że taki obraz musi być niezwykle inspirujący? W tle nieustannie słychać dźwięk bębnów i tradycyjnej muzyki, które dodają rytmu świętowaniu. Czy wyruszymy wspólnie, by wkroczyć w ten wirujący taniec tradycji i nowoczesności oraz doświadczyć pulsującej energii La Mercè i poczuć, jak bije serce Barcelony? 

Día de los Reyes Magos – Dzień Króli pełen miłości oraz podarunków 

W Hiszpanii Dzień Króli, znany jako Día de los Reyes Magos, to nie tylko zakończenie oktawy Święta Bożego Narodzenia, ale przede wszystkim magiczny dzień, kiedy dzieci i dorośli z radością w sercu witają Trzech Króli ze Wschodu. Świętowany 6 stycznia (tydzień po narodzinach Jezusa) Dzień Króli to kulminacyjny moment, pełen radości.

Według tradycji Melchior, Kacper i Baltazar przybywają na swoich wielbłądach, przynosząc prezenty dla najmłodszych. Ulice hiszpańskich miast i wiosek zamieniają się wówczas w spektakularne parady, pełne kolorowych: strojów, muzyki oraz słodyczy. Królowie, ubrani w królewskie szaty, rzucają do tłumu drobne upominki i cukierki, co jest symbolem hojności oraz radości.

Czy potrafimy wyobrazić sobie te wszystkie błyszczące oczy dzieci, wyczekujących na moment, gdy zobaczą przemierzających ulice królów i otrzymają od nich upragnione podarunki? W trakcie nocy poprzedzającej ten wielki dzień, dzieciaki z niecierpliwością kładą się spać, pozostawiając obok butów trawkę i wodę dla zmęczonych wielbłądów, mając nadzieję, że podróżni rano znajdą prezenty. Dzień Króli to nie tylko festiwal dający dzieciom radość, lecz także głęboko zakorzeniona tradycja, która co roku ożywia hiszpańskie domy i serca, celebrując ducha dzielenia się i wspólnoty. 

Odkrywaj język hiszpański i Hiszpanię razem z Baby English Center! 

Hiszpania, z jej pulsującą mozaiką kulturową, nie przestaje zachwycać i inspirować. Jest to kraina, gdzie każde wydarzenie, od La Tomatiny po Dzień Króli, od Feria de Abril po Semana Santa, jest celebracją życia i sztuki. Ale magia Hiszpanii sięga dalej – Carnaval de Santa Cruz de Tenerife roztacza karnawałowy czar pełen rytmów i barw, Fiesta de San Isidro ożywia Madryt lokalnym folklorem, a Romería de Nuestra Señora de la Cabeza, w swoim religijnym zacięciu, przemienia Andaluzję w miejsce o głębokiej duchowości. Każde z tych wydarzeń jest wyrazem hiszpańskiego dziedzictwa, przesiąkniętego pasją i historią, a jednocześnie okazją do wspólnego świętowania różnorodności.  

Czy potrafimy wyobrazić sobie, jak to jest być częścią tych wszystkich niesamowitych festiwali, poczuć rytm flamenco, smak tapas i ciepło południowego słońca na własnej skórze? Hiszpania to nie tylko kraj, to podróż przez kultury, tradycje i język, rozpalająca wyobraźnię i zapraszająca do wspólnego odkrywania. Razem z Baby English Center zanurz się w języku hiszpańskim, podróżując przez te niesamowite festiwale, odkrywając nowe miejsca, smaki i dźwięki, które na zawsze zostaną w naszej pamięci. Czy jesteśmy gotowi, aby razem odkryć bogactwo kulturowe Hiszpanii? Ruszajmy! Vamos! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *