Jak wzbogacić słownictwo w języku angielskim?

W języku angielskim bardzo ważne jest to, aby zapamiętać przydatne słówka, a nie tylko czasowniki nieregularne, które uwielbiane są przez nauczycieli w szkołach. Znajomość czynności, przedmiotów codziennego użytku czy produktów spożywczych ułatwi komunikację z obcokrajowcami, dlatego warto poznać skuteczne metody na wzbogacenie słownictwa. 

Angielskie słownictwo – 3 najlepsze sposoby na poszerzenie zasobu słów 

Słówka w języku angielskim są najczęściej melodyjne, przyjemne w wymowie i łatwe do zapamiętania, więc nie ma potrzeby stosowania specjalistycznych metod, czy uczenia się przez całe dnie. Wystarczy wprowadzić czytanie, słuchanie i rozmowę. W jaki sposób zrobić to najlepiej? 

Słuchanie w języku angielskim 

Regularne słuchanie opowiadań, oglądanie bajek, ulubionych filmów całą rodziną to doskonały sposób na naukę nowych słów i zwrotów w praktycznym kontekście. Teraz, kiedy dostęp do platform streamingowych jest tak łatwy, każdy może oglądać swoje ulubione materiały i to w dowolnym języku. Pamiętaj, aby wybierać materiały dopasowane do swoich umiejętności, a najlepiej takie, które mają bogate słownictwo i zróżnicowane struktury gramatyczne. Dodatkowo można też śledzić sposób wymowy i intonacji, co jest nieocenione przy nauce akcentu. 

Aby utrzymać motywację i zainteresowanie, wybieraj materiały dotyczące tematów, które Cię interesują. Jeśli pasjonujesz się technologią, oglądanie prezentacji z konferencji technologicznych lub TED Talk na tematy innowacyjne będzie dla Ciebie przyjemnością i naturalnie zmotywuje do dalszej nauki.

Jeśli jesteś na początkowym lub średnio zaawansowanym poziomie, oglądanie wystąpień z napisami może znacznie pomóc w zrozumieniu mówionego słowa. Napisy pozwalają na wizualne skojarzenie dźwięków ze słowami, co ułatwia naukę. Po pewnym czasie spróbuj stopniowo odchodzić od napisów, aby zwiększyć poziom trudności i lepiej trenować umiejętność rozumienia ze słuchu.

Oglądanie tego samego wystąpienia kilka razy pozwala lepiej zrozumieć treść i zauważyć słowa oraz zwroty, które mogły umknąć za pierwszym razem. Powtórki to również świetna metoda na utrwalenie nowo nauczonych słów i zwrotów.

Używanie fiszek i tworzenie własnych

Fiszki to sprawdzony sposób na zapamiętywanie nowych słów. Możesz używać gotowych zestawów fiszek dostępnych online lub stworzyć własne, co jest jeszcze bardziej efektywne. Przy tworzeniu fiszek, ważne jest, aby na jednej stronie zapisać słowo lub zwrot, a na drugiej jego definicję lub przykładowe zdanie. Regularne przeglądanie i powtarzanie materiału z fiszek pomaga utrwalić nowe słowa w pamięci długotrwałej. Tworzenie fiszek to świetna zabawa dla najmłodszych. Dzieci mogą dodatkowo rysować, dekorować lub naklejać naklejki na swoje karty. Personalizacja jest wręcz wskazana. Jakie metody nauki przy pomocy fiszek są do Twojej dyspozycji? 

System Leitnera – to system oparty na powtarzaniu fiszek w różnych interwałach czasowych. Rozdziel fiszki na kilka grup w zależności od tego, jak dobrze znasz dane słowo. Im częściej poprawnie odpowiadasz, tym rzadziej powinieneś powtarzać daną fiszkę.

Sesje nauki – regularne, krótkie sesje (15-20 minut) kilka razy dziennie są zazwyczaj bardziej efektywne niż długie sesje nauki. Częste powtórki w krótkich odstępach czasu sprzyjają lepszemu przyswajaniu materiału.

Czytanie książek napisanych w języku angielskim

Czy wiesz, że nawet małe dzieci mogą czytać w języku angielskim? Na rynku, dostępnych jest tak wiele książeczek, czasopism czy nawet kolorowanek, które zawierają angielskie słowa. Czytanie książek w języku angielskim to doskonała metoda na zanurzenie się w język i kulturę. Wybierając książki, warto dostosować ich poziom do własnych umiejętności – od prostszych książek dla dzieci lub młodzieży po bardziej złożone literatury faktu i beletrystykę dla zaawansowanych. Czytanie nie tylko poszerza słownictwo, ale także pozwala zobaczyć zastosowane słowa i zwroty w kontekście, co ułatwia ich zrozumienie i zapamiętanie.

Rozwijanie słownictwa przez czytanie książek w języku angielskim może być nie tylko skuteczne, ale także przyjemne. Aby wykorzystać czytanie do nauki angielskiego, warto zacząć od wybierania książek, które odpowiadają Twoim zainteresowaniom i poziomowi zaawansowania. Czytanie materiałów, które Cię fascynują, sprawi, że proces nauki stanie się bardziej angażujący.

Podczas czytania skupiaj się na zrozumieniu ogólnego sensu tekstu, nie zaś na każdym nieznanym słowie. Staraj się wnioskować znaczenie nieznanych słów z kontekstu, co jest ważną umiejętnością językową. Jeśli natkniesz się na słowa, które regularnie się powtarzają i wydają się kluczowe dla zrozumienia tekstu, warto je zapisać i sprawdzić ich znaczenie.

Czytanie po angielsku to również świetna okazja do pracy nad gramatyką. Zwracaj uwagę na konstrukcje zdaniowe i czasowniki, co pomoże Ci lepiej zrozumieć, jak są używane w naturalnym, płynnym języku.

Jak szybko wzbogacić słownictwo w języku angielskim? 

Oprócz słuchania, pisania czy czytania konieczna jest rozmowa. Wzbogacanie słownictwa w języku angielskim może być szczególnie efektywne, gdy korzystasz z zajęć indywidualnych z native speakerem. Zajęcia 1:1 są dostosowane do twoich potrzeb, poziomu zaawansowania oraz osobistych zainteresowań. Native speaker, jako nauczyciel, może skupić się na konkretnych słowach i zwrotach, które są najbardziej przydatne w codziennym użyciu.

Podczas zajęć z native speakerem masz możliwość natychmiastowego otrzymywania feedbacku. Możesz nie tylko nauczyć się poprawnej wymowy, ale także zrozumieć subtelności językowe, które są trudne do opanowania bez bezpośredniego kontaktu z osobą mówiącą płynnie po angielsku. Błędy są korygowane na bieżąco, co jest nieocenione w procesie nauki.

Jak wykorzystać technologię do nauki nowych słówek? 

Technologia może znacząco ułatwić naukę nowych słówek w języku angielskim. Oferuje ona szeroki zakres narzędzi, które są dostosowane do różnych stylów uczenia się. Przede wszystkim do pracy nad językiem angielskim wykorzystaj aplikacje mobilne: 

Słowniki elektroniczne – Merriam-Webster, Cambridge Dictionary, czy Oxford Dictionary of English oferują nie tylko definicje słów, ale również przykłady ich użycia, synonimy, antonimy, wymowę oraz pochodzenie słów. Możliwość słuchania wymowy jest szczególnie przydatna w nauce poprawnej akcentacji.

Aplikacje do nauki języka – Duolingo, Babbel, Memrise, czy Anki wykorzystują gryfikację i techniki powtarzania rozłożonego w czasie (spaced repetition), aby uczynić naukę bardziej angażującą i efektywną. Oferują one różnorodne ćwiczenia, które pomagają w nauce nowych słówek w kontekście.

Platformy e-learningowe 

Możesz również wykorzystać platformy, a w tym Coursera, Udemy czy Khan Academy. Oferują one kursy językowe, które można dostosować do swojego poziomu zaawansowania. Możesz uczyć się poprzez interaktywne lekcje, które często zawierają ćwiczenia słownictwa, gramatyki oraz umiejętności komunikacyjnych.

Gry słowne i quizy 

Quizlet zna chyba każdy, ponieważ jest to platforma pozwalająca na naukę poprzez zabawę. Możesz tworzyć własne zestawy fiszek lub korzystać z gotowych, rywalizować z innymi użytkownikami, co dodatkowo motywuje do nauki. Jeśli uczysz się z dziećmi wykorzystaj Words with Friends czy Scrabble – takie rozwiązania pozwolą Ci w praktyczny sposób używać nowych słów, co przyczynia się do ich lepszego zapamiętania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *