Zwierzęta domowe po hiszpańsku 

kiedy Twoje dziecko rozpocznie naukę języka hiszpańskiego, to pozna wiele słów związanych z codziennymi obowiązkami, ulubionymi zajęciami, a także przedmiotami, które je otaczają. Nauczyciele lubią uczyć nazw zwierząt, ponieważ są one łatwe do zapamiętania, a także pozwalają na wiele różnych zabaw. Ty również możesz rozpocząć naukę ze swoim maluchem właśnie od zwierząt domowych. 

Zwierzęta po hiszpańsku – słownictwo

W przypadku zwierząt domowych jest 12 słówek, które powinno znać każde dziecko. Możesz tworzyć z nimi różne zdania, fiszki, a nawet wykorzystywać w codziennej zabawie. 

 1. El perro – Pies
 2. El gato – Kot
 3. El conejo – Królik
 4. El papagayo (lub el papagajo) – Papuga
 5. El pez – Ryba
 6. El hámster – Chomik
 7. El canario – Kanarek
 8. El cobaya – Świnka morska
 9. El loro – Papuga (ogólnie)
 10. El ratón – Mysz
 11. El tortuga – Żółw
 12. El hurón – Fretka

Idiomy związane ze zwierzętami po hiszpańsku 

Jak w każdym języku, również w hiszpańskim, można spotkać idiomy. Są to wyrażenia lub zwroty językowe, które mają ustalone znaczenie, często odbiegające od dosłownego znaczenia słów, z których są zbudowane. Są one specyficzne dla danego języka i nie zawsze można je przetłumaczyć na inny język bez utraty ich pierwotnego sensu. Idiomy odzwierciedlają kulturowe i językowe niuanse, a ich użycie w mowie może wzbogacić język, dodając mu ekspresji i głębi. Są one nieodłącznym elementem języka potocznego i literatury. Jeśli Twoje dziecko świetnie radzi sobie z nauką języka hiszpańskiego, to możesz wprowadzić różnorodne idiomy związane ze zwierzętami domowymi.

 1. Estar como pez en el agua – czuć się jak ryba w wodzie.
 2. Llevarse como el perro y el gato – żyć jak pies z kotem.
 3. Buscarle tres pies al gato – szukać dziury w całym. 
 4. Tener memoria de pez – mieć pamięć jak ryba.
 5. Ser un lince – być bardzo spostrzegawczym. 
 6. Ser el conejo de la suerte – być szczęśliwym talizmanem.
 7. No hay que buscarle cinco patas al gato – nie komplikuj spraw, które są proste.
 8. Cuando el gato no está, los ratones bailan – gdy kota nie ma, myszy harcują.

Te idiomy są powszechnie stosowane i mogą być przydatne w różnych kontekstach komunikacyjnych, dodając koloru i lokalnego charakteru do mowy. Pamiętaj jednak, aby wytłumaczyć swojemu dziecku, że ich tłumaczenie nie jest dosłowne. 

Jak uczyć się z dzieckiem nazw zwierząt po hiszpańsku?

Nauka słówek poprzez zapamiętywanie nie sprawdzi się w przypadku małych dzieci. Trzylatek czy pięciolatek nie potrafią uczyć się na pamięć, dlatego konieczne jest wykorzystanie różnych technik i metod, które pozwolą zaprzyjaźnić się im z nazwami zwierząt domowych. Przygotowaliśmy kilka pomysłów na kreatywną naukę. 

Zwierzęcy teatrzyk cieni

Zorganizuj kreatywną zabawę w teatrzyk cieni z wykorzystaniem prostych figurek zwierząt, które dzieci mogą wyciąć z kolorowego papieru lub kartonu. Oświetlenie z tyłu przez lampę rzuca cienie figurek na ścianę lub na białe prześcieradło. Możesz opowiadać różne historie, w których głównymi bohaterami są zwierzęta, używając ich hiszpańskich nazw, takich jak „perro” (pies), czy „gato” (kot).

W trakcie opowieści zadawaj dzieciom pytania, jakie zwierzęta widzą, zachęcając je do odpowiadania po hiszpańsku. Ta metoda łączy naukę języka z rozwojem wyobraźni i zdolności narracyjnych dzieci.

Muzyczne zwierzęta

Muzyka to potężne narzędzie edukacyjne, które może pomóc dzieciom w łatwiejszym zapamiętywaniu nowych słów. Stwórz własne piosenki lub skorzystaj z dostępnych utworów dla dzieci, które są po hiszpańsku i zawierają nazwy zwierząt. Można na przykład zaadaptować popularne melodie, takie jak „Old MacDonald Had a Farm”, zmieniając teksty na hiszpański, gdzie dzieci śpiewają „En la granja de MacDonald hay un perro, E-I-E-I-O”. Dzieci mogą także nauczyć się gestów i ruchów, które odpowiadają poszczególnym zwierzętom, co dodatkowo angażuje je ruchowo i pomaga utrwalić nowe słowa w pamięci. 

Gra w memory ze zwierzętami

Gra memory to klasyczna zabawa, która świetnie sprawdza się w nauce nowych słów. Przygotuj karty do gry, na których jedna strona będzie zawierała obrazek zwierzęcia, a druga jego nazwę po hiszpańsku. Dzieci mogą grać pojedynczo lub w grupach, odwracając karty, aby znaleźć parujące obrazki i nazwy. Na przykład, gdy dziecko odwróci kartę z obrazkiem kota i drugą z napisem „gato”, musi powiedzieć na głos słowo, potwierdzając parę. To ćwiczy ich zdolność do kojarzenia obrazów z odpowiednimi słowami, a także pomaga w rozwijaniu pamięci wzrokowej i słuchowej. Gra może być również urozmaicona poprzez dodanie kart z ciekawostkami o zwierzętach lub ich typowym zachowaniu.

Interaktywna farma lub zoo

Utwórz przestrzeń zabaw, która imituje farmę lub zoo, z różnymi strefami dla różnych zwierząt. Każda strefa może mieć obrazki zwierząt. Przy każdym obrazku umieść tabliczkę z nazwą zwierzęcia po hiszpańsku. Dzieci mogą „odwiedzać” każde zwierzę, nauczyć się jego nazwy, a także wykonywać zadania związane z opieką nad zwierzętami, jak na przykład karmienie. 

Dobrym wyborem będzie również wprowadzenie interaktywnych zabaw, na przykład zgadywania zwierząt na podstawie opisów ich cech lub dźwięków, które wydają. Ta metoda pozwala dzieciom na aktywne uczestnictwo w nauce, co zwiększa ich zaangażowanie i przyjemność z procesu edukacyjnego.

Jak tworzyć fiszki ze zwierzętami domowymi po hiszpańsku? 

Tworzenie fiszek ze zwierzętami domowymi w języku hiszpańskim to świetna metoda nauki w przypadku małych dzieci. Możesz wykorzystać ją podczas poznawania nazw zwierząt domowych. Od czego zacząć tworzenie fiszek? 

Zacznij od wyboru kilku popularnych zwierząt domowych. Pomyśl o zwierzętach, które mogą być znane dzieciom lub które mogą wzbudzić ich zainteresowanie. Następnie przygotuj materiały. Będziesz potrzebować kartonu lub grubego papieru, kolorowych pisaków, naklejek lub obrazków zwierząt, które można wydrukować z internetu. Możesz również użyć plastycznych materiałów jak cekiny czy kawałki filcu dla dodatkowego efektu sensorycznego. 

Na jednej stronie każdej fiszki narysuj lub naklej obrazek zwierzęcia. Staraj się, aby były one kolorowe i wyraźne. Na drugiej stronie napisz nazwę zwierzęcia po hiszpańsku, np. „perro” dla psa. Możesz dodać mały fonetyczny zapis wymowy, aby ułatwić dzieciom prawidłowe wypowiadanie słów. Dla starszych dzieci lub tych, które szybko przyswajają nowe słówka, możesz dodać dodatkowe informacje na fiszkach, takie jak charakterystyczne cechy zwierzęcia czy proste zdania, np. „El gato duerme mucho” (kot dużo śpi).

Jeśli masz możliwość, zalaminuj fiszki. To nie tylko zabezpieczy je przed zniszczeniem, ale także uczyni zabawę z nimi bardziej praktyczną i przyjemną dla dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *