Zabawy w domu na deszczowe wieczory :)

Wielkimi krokami zbliża się zima, a aura za oknem coraz rzadziej pozwala na dłuższe przebywanie na dworze. W Baby English Center nie zapominamy jednak jak ważny jest ruch i zdrowie dzieci! „W zdrowym ciele – zdrowy duch” – stare hasło, a jak bardzo ważne i prawdziwe! Przedstawiamy Państwu pomysły na zabawy i ćwiczenia w domu, kiedy za oknem plucha a nasze pociechy rozpiera energia. Nie dość, że rozwijamy sprawność fizyczną naszych dzieci to jeszcze uczymy je logicznego myślenia i poszerzamy ich wyobraźnię.

dzieckowodmu5

  1. Wydaję się nam, że dziecko zna dom na pamięć? Sprawdźmy to! Niewielkim wysiłkiem możemy zapewnić zabawę na długi czas. Wysyłamy malucha do pokoju obok, a my zmieniamy coś w wystroju pomieszczenia. Chowamy kwiatek, przewieszamy obrazy, zamieniamy miejscami pamiątki – ogranicza nas tylko wyobraźnia. Dziecko musi zauważyć, co się zmieniło. Ćwiczymy spostrzegawczość i spryt. Oczywiście, żeby zabawa była bardziej emocjonująca proponujemy dodać element rywalizacji, np. z rodzeństwem. Jeżeli nie ma takiej możliwości liczmy dziecku czas – to zwykle mobilizuje do aktywniejszego myślenia!

  2. Poskaczmy trochę! Najpierw sami, albo z pomocą naszego dziecka zróbmy drabinkę do ćwiczeń. Wycinamy paski z gazet i kładziemy na podłodze. Zadaniem dziecka jest przeskakiwanie pomiędzy „szczebelkami”. Możemy utrudniać to zadanie – skoki obunóż, na prawej nodze, na lewej, skoki tyłem, bokiem. Warto zaprosić znajomych –w grupie raźniej i weselej!

  3. Na dworze ciemno i zimno? Chodźmy na wirtualny spacerek! Puszczamy muzykę i udajemy, że idziemy na spacer. Po drodze rzucamy wyzwania: „zbieramy grzyby”, „łapiemy motyle”, „zrywamy szyszki”, „leżymy na trawie”, „gonimy kury” – tutaj dużo zależy od wyobraźni rodzica. Ale wierzcie nam – dziecko na pewno szybko zaproponuje swój pomysł na zabawę podczas spaceru!

  4. Poszukiwanie skarbów. Zwykłe chowanie przedmiotów i mówienie „zimno – ciepło” wyszło już z mody! Przedstawmy dziecku historię, o tym, że jest piratem który właśnie zacumował okręt na wyspie i musi odnaleźć zaginiony przed latami skarb. Oczywiście skarbem musi być coś, czego warto szukać. Każdy najlepiej zna swoje dziecko i doskonale wie, co chciało by ono najchętniej odnaleźć.

  5. Zabawa z kółkami. Wycinamy kilka kółek z kartek A4. Kartki od razu mogą być kolorowe, ale także dziecko może je pokolorować. Dziecko będzie musiało zbudować sobie z nich most, żeby przejść na przykład od dywanu do dywanu nie mogąc dotknąć podłogi, albo poprzez dywan. Może poruszać się tylko po tych kółkach, których musi być na tyle mało, żeby dziecko musiało się wrócić po nie na koniec i położyć na początek trasy. Ćwiczymy tutaj zwinność i gibkość oraz rozwijamy wyobraźnię!

  6. Minutka – idealna zabawa na wyciszenie. Dziecko ma za zadanie położyć się na ziemi z zamkniętymi oczami i liczyć w pamięci do sześćdziesięciu. Oczywiście młodszym dzieciom można sprawę ułatwić skracając czas albo proponując liczenie 6 razy do dziesięciu. Kiedy skończy, powinno się podnieść. My w tym czasie odliczamy minutę na stoperze. W momencie kiedy dziecko się podnosi informujemy go, jak blisko było i o ile się pomylił. Przy dwóch osobach można wprowadzić rywalizację, kto był bliżej i ma lepsze poczucie czasu – wygrywa!

dzieckowdomu3

Pamiętajmy, aby aktywizować dziecko do wykonywania ćwiczeń i zachęcać do myślenia, zgadywania i wyobrażania! To pomaga mu się rozwijać i być coraz to lepszym! Sami musimy poświęcić czas, pokazać, że są inne atrakcje niż tylko komputer czy telewizor. Jeżeli dziecko zobaczy, że robimy to z pasją i sprawia nam to radość, to samo też będzie w przyszłości wybierało takie formy rozrywki. Wiele zależy od rodziców, a takimi zabawami zacieśniamy więzy z dzieckiem i budujemy mu przede wszystkim piękne wspomnienia!

Co myślicie o takiej formie spędzenia czasu? A może macie jakieś inne, sprawdzone metody? Podzielcie się z nami opinią w komentarzach.

Red. Natalia Gruszczyńska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *