Wielkanoc w Wielkiej Brytanii

Wielkanoc w Wielkiej Brytanii

W Polsce Święta Wielkanocne w wielu domach celebruje się w wyjątkowy sposób. Zwyczaje wielkanocne łączą bowiem kwestie zadumy niesionej przez wiarę w zmartwychwstanie Jezusa z radością wynikającą z rodzinnych spotkań oraz nadchodzącej wiosny. Wielkanoc w Wielkiej Brytanii moglibyśmy z powodzeniem określić jako taką, która jest nacechowana mniej religijnie, zaś występuje bardziej w konwencjach komercyjnych, zakładających powielanie schematów, jakie niosą tradycje wielkanocne znane z Zachodu. Co się z tym wiąże? Brytyjska Wielkanoc jest odbierana przez wiele osób jako bardziej radosna. Dlaczego tak się dzieje? Wydaje się, że w Wielkiej Brytanii Wielkanoc nie jest traktowana tak, jak w Polsce jako najważniejsze święto chrześcijańskie, lecz główną uwagę celebrujący skupiają wokół czasu spędzonego wspólnie z rodziną i przyjaciółmi. Jak wygląda Wielkanoc po angielsku? Tworzymy wspólny przegląd po tym wyjątkowym wydarzeniu, biorąc pod lupę tradycje wielkanocne. Zaczynamy!

Święta Wielkanocne w Wielkiej Brytanii

Święta Wielkanocne, podobnie jak Boże Narodzenie, są obchodzone w krajach anglojęzycznych inaczej niż w Polsce. Nie tylko zwyczaje wielkanocne różnią się od siebie, ale też serwowane na stole potrawy wielkanocne, czy podejmowane zabawy wielkanocne odbiegają od tych, jakie znamy z obyczajów kultywowanych w naszym kraju. Przyjrzyjmy się, w jaki sposób w Wielkiej Brytanii Wielkanoc jest obchodzona dzień po dniu! Gotowi na Wielkanoc po angielsku?

Wielki Czwartek – Holy Thursday/Great Thursday/Maundy Thursday

Wielki Czwartek to świąteczny dzień, w którym w kościele anglikańskim odbywa się uroczysta msza, nazywana Royal Maundy. Wydarzenie to wyróżnia się tym, że bierze w nim udział sama głowa państwa, która wręcza Maundy money, a więc specjalne pieniądze, mające na celu docenienie wybranych osób za ich wybitne zasługi w zakresie religijnym, a także społecznym. Maundy money wręcza się w trakcie ceremonii, jaka zostaje poprzedzona mszą pełną licznych modlitw oraz śpiewów. Zakończone rytuały dla wybranych zostają zwieńczone możliwością spożycia posiłku w gronie rodziny królewskiej. Kończąc Wielki Czwartek, Good Friday nadchodzi wielkimi krokami. Poznaj, jak wygląda Wielkanoc po angielsku!

Wielki Piątek – Good Friday

Potrawy wielkanocne w Wielki Piątek w Polsce są zredukowane do minimum, zważywszy na trwający post. W Wielkiej Brytanii podobnie – tego akurat nie możemy powiedzieć, wręcz przeciwnie! W Anglii Wielki Piątek odbywa się pod znakiem pyszności oraz słodkości, natenczas zajadamy bowiem doskonałe bułeczki, hot cross buns, jakie charakteryzuje nie tylko wyrazisty, intensywny wypiek, eksponujący znak krzyża, lecz przede wszystkim zdecydowany smak cytrynowego lukru w towarzystwie rodzynek. A czy Wy jedliście już takie specjały? Zakończyliśmy Wielki Piątek, Holy Saturday przed nami!

Wielka Sobota – Holy Saturday

Jednym z ulubionych dni, wyróżniających Wielki Tydzień spośród innych dni w roku, jest bez wątpienia Wielka Sobota, Holy Week nie ma żadnych szans, aby bez niej zaistnieć! Ten wielki dzień, poprzedzający Niedzielę Wielkanocną to celebrowanie Wielkanocy, które określilibyśmy jako „wersję leniwą”. Co wówczas stanowi największą atrakcję? Odpoczynek oczywiście! Wielki Tydzień nie może odbyć się bez dni, przeznaczonych wyłącznie na relaks oraz spotkania z bliskimi!

Niedziela Wielkanocna – Easter Sunday

Easter Bunny na pokładzie! Kim on jest? Święta Wielkanocne bez niego nie mogą się odbyć! To zajączek wielkanocny w całej swej okazałości, który stanowi jedną z najbardziej pożądanych postaci, reprezentującą zwyczaje wielkanocne. Święta Wielkanocne w Wielkiej Brytanii nieodłącznie kojarzą się właśnie z zajączkiem, a ten z kolei przywodzi na myśl Easter basket, a więc wielkanocny koszyczek, który zwykle wypełniają czekoladowe jajka, a więc Easter eggs. Na czym polega cała magia tego dnia? Opisywane zwyczaje wielkanocne po angielsku nazywane są egg hunt i stanowią polowanie na jajka pozostawione przez znanego także u nas, zajączka. Kończąca się Niedziela Wielkanocna, Easter Monday zapowiada! Co ciekawego czeka nas w tym dniu?

Poniedziałek Wielkanocny – Easter Monday 

W czasie Wielkanocy zjadamy przepyszny simnel cake, a więc ciasto owocowe, aromatyzowane startą skórką pomarańczy, w jakim woń akcentują wyraziste przyprawy w asyście charakterystycznego smaku bakalii. Wówczas, gdy słodkościom stanie się zadość, a Easter pudding zniknie już ze stołów i odzywa się w nas głód angielskiego mięsożercy, z pomocą przychodzi pieczona jagnięcina w asyście tego. co znane i lubiane także w naszych pieleszach. Na zakończenie dodajmy, że Poniedziałek Wielkanocny to także rozrywka spod znaku egg rolling, co oznacza toczenie jajek, a więc kolejną uwielbianą przez dzieci zabawę. Czy już czujecie, co długi weekend (Bank Holiday) dla Was szykuje? Happy Easter for all!

Spodobał Ci się ten artykuł i chciałbyś dowiedzieć się więcej o kulturze krajów anglojęzycznych? Śledź naszego bloga oraz zapisz Swoje dziecko na lekcje języka angielskiego w BabyEnglishCenter! Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *