nauka gramatyki angielskiej

Wskazówki do nauki gramatyki w języku angielskim

Wszyscy mamy pragnienie, by to, na co oczekujemy, przychodziło nam z łatwością, spokojem, bez trudu i najlepiej w krótkim czasie. Osiągając jasno wytyczone przez siebie cele, życzylibyśmy sobie, aby wyznaczona przez nas ścieżka działania miała szansę przebiegać zharmonizowanym, nieprzerwanym, a nawet niezakłóconym torem. Nie lubimy, gdy po drodze napotykają nas sytuacje, których nie przewidujemy na co dzień. Analogicznie rzecz ma się do spraw oraz okoliczności związanych ze wszystkimi dziedzinami naszego życia. Niezależnie od tego, czy kwestie dotyczą codziennych obowiązków zawodowych, szkolnych, czy też jakichkolwiek innych, na przykład nauki, to musimy sobie na wstępie wyjaśnić jedno: bez poświęcenia uwagi, czasu, wysiłku i dobrej organizacji nie ma mowy na żaden sukces!

Nauka gramatyki języka angielskiego w niczym nie różni się od wszelkich wymienionych powyżej spraw i także wymaga pełnego zaangażowania z naszej strony! Jak się zabrać do nauki gramatyki języka angielskiego? Poznaj sprawdzone sposoby, na to, aby uprościć sobie oraz swoim pociechom drogę, która znacznie ułatwi osiągnięcie płynnego posługiwania się słownictwem w języku angielskim! One, two, three, listen to me!

Nauka gramatyki – angielski – małymi krokami do celu!

Pierwszą i zasadniczą sprawą, jest ta, która mówi o tym, że nie wystarczy kilka lekcji, parę konwersacji, czy licznych godzin spędzonych na oglądaniu filmów, w których dominuje język angielski, by zaznajomić się z gramatyką języka angielskiego na tyle, aby się nią płynnie posługiwać w mowie i piśmie. Tak jak to bywa z każdą inną wiedzą – nie mamy szans osiągnąć w niej biegłości, jeśli nie założymy, że do jej opanowania potrzebna jest metoda małych kroków. Co to oznacza w praktyce?

Nauka języka angielskiego dla dzieci, jak i dla dorosłych powinna przebiegać jednym, ściśle określonym torem. Wszyscy znamy powiedzenie, że nie od razu Rzym zbudowano, prawda? Jak możemy te słowa interpretować w kontekście tego, co niesie nam nauka gramatyki angielskiej? Powinniśmy przede wszystkim wytłumaczyć sobie i naszym podopiecznym, że opanowanie: Past Simple, Future Simple, Present Simple, Present Perfect, Present Continuous, części mowy czy podstaw tworzących gramatykę, to droga małych kroczków wiodąca przede wszystkim przez regularne powroty do nauki tego języka! Obserwacja tego, w jaki sposób „pracuje” czasownik, może okazać się świetną wprawką do tego, by poznawać ten wspaniały język na coraz bardziej skomplikowanych etapach!

Gramatyka języka angielskiego – przede wszystkim regularność!

Jak ma wyglądać regularność, gdy uczymy się gramatyki angielskiej? Polega ona nie tylko na spędzaniu niezbyt dużej ilości czasu nad językiem angielskim oraz jego wszelkimi tajnikami, lecz robieniu tego, jak najczęściej. Systematyczność jest tym ogniwem, które w trakcie nauki mocniej zespoli naszą wiedzę w całość, niż fakt, że mielibyśmy siedzieć od czasu do czasu godzinami i dosłownie „ślęczeć” nad całą listą zagadnień, jaka w pewnym momencie mogłaby nas przerazić: ćwiczenia gramatyczne, powtarzanie słownictwa, rozumienie tego, w jaki sposób są zbudowane kolejne czasy gramatyczne czy wkuwanie do głowy tabel, na których widnieją czasowniki nieregularne. Jeżeli „rozbijemy” materiał do nauki, czy ćwiczenia bądź zadania, jakie stoją przed nami do wykonania, to zapamiętywanie pójdzie o wiele sprawniej i szybciej, nawet podczas przyszłych lekcji!

Gramatyka języka angielskiego nie będzie wcale taka straszna, gdy będziemy do niej zasiadać każdego dnia, bądź co drugi dzień i nie poświęcimy jej licznych godzin, lecz raczej wystarczą nam kilkunastominutowe „sesje”. Czy wówczas opanujemy do perfekcji czasy angielskie? Istnieje na to spora szansa, gdyż dla osób uczących się regularnie jest o wiele łatwiej, niż dla tych, którzy zaniedbują sobie ten przedmiot czy to w szkole, ucząc się go samodzielnie, czy na prywatnych lekcjach w grupach bądź korepetycjach, na których spotykają się bezpośrednio z nauczycielem. Jak zachęcić małego smyka do tego, aby chciał uczyć się regularnie? Uchylamy rąbka tajemnicy!

Nauka gramatyki języka angielskiego – próbuj zrozumieć

Angielska gramatyka tłumaczona w języku polskim często może wydawać się trudna i niezrozumiała, zwłaszcza wtedy, gdy zasiadamy do niej z brakiem chęci, motywacji, czy założeniem, że nie uda nam się osiągnąć wymarzonych rezultatów. Nic bardziej mylnego! Jeżeli przygotujemy się do nauki z przeświadczeniem, że gramatyka angielska stoi przed nami otworem, a my będziemy dokonywać wszelkich starań ku temu, aby czas poświęcony na naukę przynosił owocne skutki, to nawet dla początkujących będzie się przyjemnie pracowało! Czy to możliwe? Oczywiście!

Przekonaj się, że nawet najmniejsze dzieciaki okażą zadowolone przy nauce, jeśli przez cały czas będą myślały o tym, iż osiągną korzyści. Jakie? Pokaż swoim podopiecznym, że zdania w języku angielskim są wszędzie: w życiu codziennym, przedszkolu, szkole, serialach oraz bajkach, które z zaciekawieniem obejrzą także dorośli! Jak dodatkowo zachęcić dziecko do tego, by chciało się uczyć, wykonywała wyznaczone zadania i nie „rzucała” podręcznika w przysłowiowy kąt? Wspieraj swoje dziecko, wykonuj z nim trudniejsze zdania, razem z nim poznawaj tajemnice uczenia się gramatyki języka angielskiego. Pokaż i naucz, że w języku nie każde zagadnienie czy pytanie jest proste i że nawet Ty czasem miewasz zagwozdki, a nawet problemy, aby się czegoś nauczyć! Jeżeli wesprzesz swojego syna czy córkę dobrym słowem oraz gestem, a także pokażesz, że Ty równie chętnie uczysz się nowości, to razem, wspólnymi siłami, nauczycie się jeszcze więcej po angielsku!

Pamiętaj również, że gramatyka angielska okaże się przyjemniejsza do zapamiętania wówczas, gdy nie tylko lekcje będą ciekawe, ale po skończonych zadaniach odpowiednio wynagrodzisz swojego podopiecznego!

Tipy do nauki gramatyki języka angielskiego – maksymalnie wykorzystuj swój czas

Uczysz się konstrukcji zdań w czasie przeszłym, poznajesz nowe: czasowniki, rodzajniki, rzeczowniki czy może zatopiłeś się w wiedzy o czasownikach, albo nieustannie kształcisz swój sposób mówienia po angielsku? Wiesz co się stanie, jeśli w tych dniach, w których będziesz uczyć się zagadnień po angielsku, maksymalnie wykorzystasz swój czas? Odpowiedź jest prosta! Uczenie się będzie przychodziło z większą łatwością, jeżeli sprawisz, że lekcje nie będą jedyną formą, w której wykorzystujesz słówka w języku angielskim! W jaki sposób zatem jeszcze kształcić język? Wykorzystuj tajniki gramatyki języka angielskiego także w codziennych konwersacjach ze swoim dzieckiem! Właśnie tak, dobrze przeczytałeś! Język angielski wchodzi nam do głów najszybciej, gdy go słuchamy, a jeszcze prędzej w momencie, gdy się nim posługujemy na co dzień!

Wykorzystuj narzędzia, które masz obok siebie

Nie wiesz, gdzie znaleźć ćwiczenia, jakie umożliwią Ci zapamiętywanie tego, jak skonstruować czas przeszły, bądź zdania wyrażające kwestie dotyczące przyszłości? Korzystaj z bazy wiedzy, które znajdziesz w: podręcznikach, książkach, ćwiczeniach, słuchowiskach, na stronach internetowych, w piosenkach! Nauka języka angielskiego w dzisiejszych czasach jest znacznie ułatwiona, ponieważ mamy nieograniczony dostęp do wszelkich źródeł internetowych, a te z kolei niosą szereg możliwości, z jakich nie mieliśmy szans skorzystać jeszcze zaledwie dekadę temu!

Praktyka czyni mistrza!

Mamy nadzieję, że wszelkie przedstawione przez nas propozycje zainspirują Cię do tego, aby gramatyka angielska nie była pojmowana jako coś nieprzyjemnego. Ba! Gramatyki angielskiej można śmiało uczyć się nie jednego dnia w tygodniu, lecz we wszystkie! Wystarczy, że regularnie przypomnisz sobie, jak wyglądają poszczególne części zdania, przyjrzysz się temu, jak zmienia się czasownik i jakie formy gramatyczne przybiera w poszczególnych czasach. Jak można polubić naukę? Przeobrazić ją w radosny czas spędzany wspólnie z dziećmi, naukę za pomocą zabawy, rozwiązywanie ciekawych quizów, wykonywanie najróżniejszych zadań, zaproponowanych przez strony internetowe, na których autorzy dostosowują poziom ćwiczeń do możliwości wiekowych dziecka. Czy zatem już możemy zaczynać? Baby English Center życzy powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *