Bariera językowa u dziecka — sposoby jak ją przełamać?

Twoje dziecko uczy się języka obcego już kilka lat, ale nadal nie ma odwagi, aby zacząć używać swoich umiejętności w praktyce? Powodem może być bariera językowa, która ogranicza umiejętności malucha i blokuje jego wszelki potencjał. Sprawdź, co zrobić, aby przełamać barierę językową. Przeczytaj nasz poradnik. 

Czym jest bariera językowa u dziecka? 

Zacznijmy od podstaw, czyli czym jest bariera językowa? Najprościej mówiąc, jest to blokada, która sprawia, że dziecko nie chce lub wstydzi się rozmawiać w języku angielskim czy innym. Taka przeszkoda występuje nie tylko u maluchów, które dopiero zaczynają uczyć się nowych umiejętności komunikacyjnych, ale również u starszaków doskonale znających język obcy. Taki strach przed mówieniem po angielsku, niemiecku lub oczywiście w innych językach, wynika najczęściej z blokady emocjonalnej. Dziecko ma w głowie strach przed popełnieniem błędu lub boi się, że inni będą wytykać mu niepoprawnie powiedziane słowo. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby uświadamiać najmłodszych, że popełnianie błędów lub niepoprawny akcent jest czymś zupełnie normalnym. Dobra wiadomość jest taka, że nad każdym błędem można skutecznie pracować i dążyć do perfekcji. 

Czy da się przełamać barierę językową? 

Bariera językowa nie jest niczym nadzwyczajnym. Pojawia się ona u wielu uczniów. Na taką przeszkodę natrafiają nie tylko dzieci, ale również dorośli, którzy chcą nauczyć się porozumiewania w języku obcym. Czy da się pokonać taką trudność? Oczywiście, że tak. Bardzo ważne jest, aby rodzice systematycznie pracowali ze swoim dzieckiem, a także wprowadzili kilka skutecznych sposobów, na przykład naukę poprzez zabawę. Przydatne może okazać się również wybranie nauczyciela, który podchodzi indywidualnie do każdego ucznia lub zapisanie malucha do szkoły językowej, mającej niewielkie grupy. 

Jak przełamać barierę językową – sprawdzone sposoby

Na każdą barierę językową jest sposób. Wystarczy wiedzieć, jak właściwie podejść do tematu. Oto kilka sposób, które pozwolą Ci przełamać barierę językową u Twojego dziecka, a jednocześnie nie zniechęcić go do nauki. 

Wspólna rozmowa 

Jeśli Ty i drugi rodzic znacie język obcy, którego uczy się wasze dziecko, w stopniu komunikatywnym, to wprowadźcie słówka do waszego życia codziennego. Pokażcie najmłodszym, że nie ma potrzeby obawiania się wykorzystywania języka obcego w codziennym życiu. Możecie tworzyć zdania dwujęzyczne lub wplatać pojedyncze słowa podczas rozmowy. 

Wykorzystuj angielskie zwroty i słowa podczas wykonywania domowych obowiązków, na przykład sprzątania, gotowania czy odrabiania lekcji. Próbuj opowiadać swojemu potomkowi, co dokładnie robisz, a następnie tłumacz zagadnienia na obcy język. 

Czytanie na głos 

Dobrym sposobem jest również głośne czytanie ulubionych bajek po angielsku przez dziecko. W ten sposób maluch oswaja się z brzmieniem swojego głosu w obcym języku. Na początku nie zwracaj uwagi na wymowę, ton czy pomyłki. Pamiętaj, że maluch dopiero zapoznaje się z czymś, co jest dla niego niezrozumiałe i może powodować wiele trudności. Głośne czytanie bajek, a szczególnie takich, które już były wcześniej czytane w języku polskim, buduje w dziecku poczucie wysokiej pewności siebie – a to pierwszy krok do samodzielnego mówienia w języku obcym. 

Dodatkowo w lekturach znajduje się wiele wyrazów łatwych do zapamiętania. Twoje dziecko pozna w ten sposób nowe słówka, które przydadzą się w codziennym życiu i podczas rozmów z najbliższymi. 

Współpraca z native speakerem 

Twoje dziecko uczęszcza do szkoły językowej, ale nie widzisz efektów? Być może placówka ta nie przewiduje współpracy z native speakerem, czyli osobą, której ojczystym językiem jest właśnie angielski. Z reguły tacy nauczyciele nie mówią po polsku, co zmusza najmłodszych do stałego komunikowania się w języku obcym. W ten sposób maluch musi przełamać swoją barierę – inaczej nie będzie mógł zakomunikować o tym, czego potrzebuje. Jeśli w szkole językowej Twojego dziecka nie ma możliwości współpracy z native speakerem, to pamiętaj, że możesz znaleźć takiego nauczyciela samodzielnie i wykupić u niego dodatkowe godziny. 

Wyjazdy za granicę 

Nic tak nie motywuje najmłodszych do mówienia po angielsku, jak wyjazd za granicę. Działa to również w przypadku innych języków obcych. Zabierz swoją pociechę na dwudniowy city break i wspólnie rozmawiajcie w innym języku. Zadbaj o różne atrakcje, znajomości i przebywanie w miejscach, w których konieczna jest komunikacja z innymi, na przykład na sali zabaw. Niech Twoje dziecko pozna nowych znajomych i spróbuje z nimi porozmawiać. 

Możesz również rozważyć zorganizowane wyjazdy z nauczycielami. Wtedy Twoje dziecko będzie cały czas pod opieką specjalistów, którzy zadbają o jego komunikację z rówieśnikami. Językowe wycieczki organizowane dla najmłodszych pełne są różnych atrakcji, które z pewnością zachęcą Twojego malucha do nauki. 

Przełamanie bariery językowej przez zabawę 

Walcząc z barierą językową, zastosuj różne metody. My polecamy Ci naukę poprzez zabawę. Jest ona idealnym rozwiązaniem dla dzieci w wieku przedszkolnym, a także starszaków, którzy nie lubią siedzieć przy książkach. Prawda jest taka, że im więcej zmysłów swojej pociechy zaangażujesz, tym lepsze efekty osiągniesz. Zadbaj o to, aby maluch wykorzystywał słuch, dotyk i wzrok. Sięgnij po gry edukacyjne, specjalne plansze, a także inne rozwiązania, na przykład aplikacje wgrane na telefon rodzica. Jak dokładnie uczyć dziecko poprzez zabawę? 

Śpiewajcie piosenki 

Wspólny występ karaoke brzmi świetnie, a kiedy dodasz do tego elementy z ulubionych bajek swojego dziecka, to z pewnością osiągniesz sukces. Na popularnych platformach streamingowych dostępne są piosenki z bajek Disney’a w każdym języku – nie tylko angielskim, niemieckim czy francuskim. Możecie wspólnie śpiewać, bawić się i stylizować, aby maluch miał jeszcze więcej frajdy. Po zakończonej zabawie wspólnie wypiszcie słowa, które najczęściej pojawiały się w piosence i stwórzcie fiszki. 

Rozwiązujcie zagadki 

Każde dziecko, choć raz bawiło się w poszukiwanie skarbu, dlaczego by więc nie wprowadzić takiej zabawy w procesie nauki języka obcego? Stwórz kilka zagadek. Ich trudność ustal na podstawie umiejętności malucha. Każde rozwiązanie będzie prowadziło do nowego miejsca, w którym czeka kolejna zagadka. Na samym końcu na Twoje dziecko może czekać drobny upominek lub ulubiony słodycz. W ten sposób zmotywujesz malucha do działania i zachęcisz do kolejnych aktywności. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *