Nauka hiszpańskiego — od czego zacząć naukę?

Twoje dziecko chce poszerzać swoje horyzonty i nauczyć się nowych umiejętności językowych? W takim wypadku bardzo dobrym wyborem jest hiszpański – melodyjny, a przy tym prosty do zapamiętania język obcy. Zanim jednak maluch stanie się prawdziwym ekspertem w tej dziedzinie, zobacz, od czego zacząć naukę hiszpańskiego, aby była ona efektywna. 

Pierwsze kroki w nauce języka hiszpańskiego 

Zdobywanie każdej nowej umiejętności na samym początku jest dość trudne. I nie ma tu znaczenia, czy jest to gotowanie, jazda na rowerze, czy nauka nowego języka obcego. Dobra wiadomość jest taka, że niewiele potrzeba, aby edukacja przebiegła zgodnie z planem. Bardzo ważne jest, aby zacząć od podstawowych kroków, a następnie przejść do bardziej zaawansowanych metod. 

Określanie celu 

Zanim zapiszesz swoje dziecko do szkoły językowej lub znajdziesz tego jedynego, właściwego nauczyciela, zadbaj o to, aby wspólnie określić cele edukacji. Twój maluch chce w przyszłości uczestniczyć w wymianach międzyszkolnych i podróżować do pięknej Barcelony, a może interesuje go szkoła, która stawia na hiszpański i bez znajomości tego języka nie uda się do niej dostać? Powodów chęci rozpoczęcia nauki jest naprawdę wiele. Określając cel, będzie o wiele łatwiej wybrać materiały i metody nauki. 

Wybór metody

Jest wiele metod nauki języka hiszpańskiego. Twoje dziecko może dołączyć do grupy i edukować się poprzez zabawę lub wybrać indywidualne nauczanie. Niektórzy nauczyciele wykorzystują podręczniki, a inni – materiały wideo. Porozmawiaj ze swoją pociechą i dowiedz się, jaką formę przyswajania nowych umiejętności, lubi najbardziej. Nauka hiszpańskiego nie musi być przykrym obowiązkiem – wręcz przeciwnie. 

Zadbaj o regularność 

Zdobycie nowej umiejętności wymaga czasu. W przypadku języka hiszpańskiego konieczna jest regularna nauka, a dokładnie przerabianie materiału i przyswajanie słownictwa. Zastanów się, w jakich dniach lub godzinach Twoje dziecko będzie miało czas na edukację. Zadbaj o regularność już na samym początku, aby maluch wiedział, kiedy czeka go spotkanie z native speakerem lub wycieczka do szkoły językowej.

Wybierz nauczyciela 

Samodzielna nauka poprzez zabawę może być dla Ciebie wyzwaniem; szczególnie jeśli nie znasz podstawy języka hiszpańskiego tak dobrze, aby uczyć innych. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby wybrać najlepszego nauczyciela lub placówkę, do której uczęszczać będzie Twoje dziecko. Zastanów się, czy lepiej postawić na szkołę, czy wybrać indywidualne nauczanie. 

Kurs języka hiszpańskiego – w szkole czy z korepetytorem? 

Wybór pomiędzy nauczycielem prywatnym a szkołą językową, powinien być indywidualny i zależeć od Twojego dziecka. Nie każdy maluch odnajdzie się w większej grupie, dlatego pamiętaj o tym, aby podczas wyboru kierować się osobistymi odczuciami i preferencjami malucha. Od jakich czynników dokładnie zależy decyzja? 

Potrzeb dziecka 

Szkoła językowa oferuje wiele kursów na różnych poziomach zaawansowania. Możesz wybrać kurs ogólny lub skoncentrowany na określonych umiejętnościach, na przykład konwersacji. Dziecko pracuje w grupie i przebywa z rówieśnikami, dzięki czemu dodatkowo uczy się współpracy w zespole. 

Natomiast korepetytor pracujący jako freelancer dostosuje program nauczania do indywidualnych potrzeb i celów malucha, a także zadba o to, aby dziecko nie odczuwało lęku podczas mówienia w obcym języku. 

Charakter malucha 

Jeśli widzisz, że Twoje dziecko jest otwarte, lubi bawić się z innymi i chętnie nawiązuje nowe znajomości, to wybierz szkołę językową. W ten sposób zadbasz o rozwój umiejętności komunikacyjnych u malucha i nie ograniczysz jego potencjału. Korepetytor będzie lepszym wyborem w przypadku pociech, które mają problemy z koncentracją i często dopraszają się obecnością swoich rówieśników. 

Wolny czas 

Szkoły językowe zazwyczaj mają z góry określone godziny lekcyjne. Dziecko musi dopasować się do harmonogramu. Z jednej strony jest to dość duża zaleta, ponieważ w ten sposób maluch uczy się dyscypliny i regularności. W przypadku nauczycieli indywidualnych jest trochę inaczej. To rodzic ustala godziny nauki języka hiszpańskiego. Możesz dowolnie manewrować lekcjami w zależności od dnia tygodnia. 

Jak znaleźć dobrego nauczyciela od hiszpańskiego?

Niezależnie od tego, czy wybierzesz szkołę, czy do nauki języka hiszpańskiego zatrudnisz doświadczonego nauczyciela, to i tak warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę. Zanim zapiszesz swoją pociechę na zajęcia, wykonaj kilka czynności. 

Sprawdź kwalifikacje nauczyciela

W szkołach językowych do każdej grupy przypisywany jest nauczyciel od nauki hiszpańskiego. Upewnij się, że ma on odpowiednie wykształcenie i doświadczenie w nauczaniu dzieci w określonym wieku. Możesz zapytać o jego certyfikaty, metody nauczania i opinie innych uczniów. Szkoła powinna umożliwić Ci poznanie bliżej swoich wykładowców. 

Wybierz odpowiednią formę nauki

Twoje dziecko ma możliwość poznawać język hiszpański na wiele sposobów, na przykład przy pomocy codziennej komunikacji lub odwiedzając placówkę edukacyjną raz w tygodniu. Od Ciebie zależy nie tylko częstotliwość zajęć, ale również to, czy będą odbywać się one w grupie, czy indywidualnie. Dla osób początkujących dobrym rozwiązaniem będzie hybryda, czyli zajęcia grupowe połączone z 1:1. 

Umów się na lekcję próbną

Przed podjęciem ostatecznej decyzji zapisz swoje dziecko na lekcję próbną. To pozwoli Ci sprawdzić, czy styl nauczania nauczyciela odpowiada jego potrzebom i preferencjom. Większość szkół językowych, jak i korepetytorów oferuje możliwość wzięcia udziału w lekcji pokazowej. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *