Dzień Języka Angielskiego — jaka jest jego historia?

W ciągu roku jest wiele ciekawych świąt tematycznych, które możesz wykorzystać, aby spędzić kreatywnie czas ze swoim dzieckiem. Jednym z nich jest Dzień Języka Angielskiego, podczas którego możesz sięgnąć po różne gry, zabawy, a nawet przepisy z całego świata. Zanim jednak rozpoczniesz wspólną zabawę ze swoim maluchem, to poznaj historię tego wyjątkowego święta. 

Geneza Dnia Języka Angielskiego 

23 kwietnia to wyjątkowa data, na którą przypada Dzień Języka Angielskiego. To wydarzenie upamiętnia możliwą datę urodzin i śmierci Williama Szekspira – pisarza tworzącego w języku angielskim, który odpowiedzialny jest za największe dzieła literackie w historii Wielkiej Brytanii. Światowy Dzień Języka Angielskiego to czas, który wykorzystać można na wiele sposobów. Dorośli rozmyślają nad ogromnym wpływem tego języka na światową komunikację, edukację, handel i kulturę, a najmłodsi mogą korzystać z atrakcji przygotowanych przez szkoły czy rodziców. Zadbaj, aby również Twoje dziecko kreatywnie spędziło 23 kwietnia i dowiedziało się, jak ważna jest nauka języków obcych. 

Wracając jeszcze na chwilę do historii Dnia Języka Angielskiego. Został on ustanowiony w 2010 roku przez Departament Informacji Publicznej ONZ. Dzień ten nie tylko celebruje bogactwo i wszechstronność tego języka, ale także zachęca do zrozumienia jego roli jako narzędzia globalnej komunikacji.

Dlaczego język angielski jest tak ważny?

Twoje dziecko może nie do końca rozumieć, dlaczego nauka języków obcych jest tak ważna. Twoją rolą jest wytłumaczenie mu i pokazanie wszystkich korzyści wynikających z edukacji. Światowy Dzień Języka Angielskiego jest świetną okazją do uczczenia historii i bogactwa kultury anglojęzycznej, a także przekazania maluchowi korzyści z umiejętności władania językiem uniwersalnym. Angielski jest: 

  • językiem ojczystym dla około 370 milionów ludzi na świecie, a według najnowszych spisów komunikatywnie posługuje się nim od 1,2 do 2 miliardów osób,
  • językiem urzędowym w 53 krajach, a także językiem oficjalnym lub roboczym wielu organizacji międzynarodowych, m.in. ONZ, Unii Europejskiej i NATO,
  • językiem dominującym w biznesie, nauce i technologiach.

Znajomość języka angielskiego otwiera wiele możliwości edukacyjnych i zawodowych. Twoje dziecko będzie miało możliwość uczenia się umiejętności od najlepszych specjalistów z całego świata, a także poznawania nowych kultur i zwyczajów. 

Jak obchodzony jest światowy Dzień Języka Angielskiego? 

Na całym świecie organizowane są różne imprezy oraz wydarzenia, mające na celu promowanie języka angielskiego i jego znaczenia. W szkołach publicznych, językowych czy w placówkach oferujących dzieciom dodatkowe zajęcia, odbywają się konkursy językowe, wystawy, warsztaty i lekcje jego historii. Nawet w bibliotekach organizowane są spotkania z autorami książek i wieczory poezji. W mediach społecznościowych trafisz na różne artykuły, a także specjalistyczne programy poświęcone językowi angielskiemu. 

Jak spędzić Dzień Języka Angielskiego ze swoim dzieckiem? 

Jak już mieliśmy okazję wspomnieć, ten wyjątkowy dzień to świetna okazja, aby podszlifować znajomość angielskiego, a także spędzić czas w gronie rodzinnym Ty – jako rodzic, masz wiele możliwości, aby zachęcić swoje dziecko do wspólnej zabawy. Oto kilka przykładowych propozycji, które umilą Wasz czas. 

Odkrywanie świata 

Język angielski jest językiem uniwersalnym, co oznacza, że można porozumiewać się nim na całym świecie. Wykorzystaj tę wiedzę i stwórz ze swoim dzieckiem ogromną mapę, która zawiera każdy kontynent. Najlepiej wykorzystać do tego celu brystol, a dodatkowo markery, kredki, naklejki i o wiele więcej. Narysujcie wspólnie kontynenty i wypiszcie wszystkie skojarzenia lub wyróżniki dla danego obszaru – oczywiście w języku angielskim. Jeśli chcesz, aby zabawa trwała przez długie godziny, to podzielcie kontynenty na poszczególne kraje. 

Wyklejanki z gazet 

Zbierz 3-4 różne gazety zawierające informacje o języku angielskim lub Wielkiej Brytanii, a następnie wspólnie z dzieckiem stwórz wyklejankę, co oznacza to w praktyce? Na dużej kartce papieru, a najlepiej na brystolu przyklejcie różne elementy, które kojarzą się z językiem angielskim – mogą to być budynki, flagi państw anglojęzycznych czy słówka. 

Pieczenie angielskiego ciasta 

W internecie, dostępnych jest wiele przepisów, które osłodzą światowy Dzień Języka Angielskiego. Być może myślisz, że ciasto nie przyczyni się do uczczenia historii i bogactwa kultury anglojęzycznej, ale w praktyce jest zupełnie inaczej. Znajdź starodawne przepisy i wspólnie z dzieckiem stwórz coś pysznego. Podczas pracy w kuchni zadbaj o dodatkowe słownictwo i rozmowę, która pokaże Twojemu dziecku, jak ważna jest znajomość angielskiego. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *