Miesiące po angielsku – poznaj nazwy i wymowę! 

Miesiące są jednymi z pierwszych słów, które dzieci zaczynają poznawać podczas swojej edukacyjnej podróży. Znajomość nazw miesięcy po angielsku takich, jak: January, February, March, aż do December, pozwala młodym umysłom nie tylko lepiej rozumieć świat wokół siebie, ale także dokładniej lokalizować wydarzenia w czasie i przestrzeni. Ta wiedza jest nieoceniona, gdy dzieci opowiadają o swoich urodzinach, wakacyjnych przygodach czy innych znaczących chwilach, które zapamiętują przez całe życie. Umiejętność ta pozwala również na precyzyjne umiejscowienie ważnych dla nich wydarzeń w odpowiednim miesiącu, co ułatwia zrozumienie upływu czasu i pomaga w orientacji w czasoprzestrzeni.

Lepsza komunikacja interpersonalna

Dzieci uczą się nazw miesięcy po angielsku takich, jak April, May, June, czy November, co pomaga im w tworzeniu szczegółowych opisów i narracji dotyczących różnych wydarzeń. Dzięki temu, że poznają zarówno nazwy miesięcy, jak i dni tygodnia w języku angielskim, są w stanie lepiej komunikować się z otoczeniem i wyrażać własne doświadczenia oraz plany na przyszłość. Rozwijanie tej zdolności od najmłodszych lat gwarantuje mocne podstawy do dalszego rozwoju językowego oraz interpersonalnego. Umiejętność ta jest niezwykle przydatna, gdy dzieci uczestniczą w międzynarodowym środowisku lub gdy poznają nowe kultury, gdzie miesiące takie, jak: September, October, czy December, mogą wiązać się z różnymi tradycjami i obchodami.

Przygoda po angielsku. Miesiące w Baby English Centre

Czy jesteście gotowi, aby razem z Waszymi pociechami zgłębiać tajniki języka angielskiego, ucząc się nazw miesięcy takich, jak July czy August? A może Wasze dzieci już biegle posługują się tymi terminami, potrafiąc z łatwością przyporządkować poszczególne wydarzenia do odpowiednich miesięcy wśród których króluje: March, May czy nawet February? Razem sprawdźmy, jak nasze latorośle dobrze znają angielskie nazwy miesięcy i jak skutecznie potrafią je wykorzystać, opisując swoje życie oraz plany na przyszłe miesiące. Razem odkryjmy świat języka angielskiego przez pryzmat kalendarza, celebrując każdy miesiąc z jego unikalnym charakterem i możliwościami, jakie oferuje naszym dzieciom w ich językowej i kulturowej edukacji. Let’s go!

Miesiące po angielsku na wyciągnięcie ręki – ucz się z nami! 

Jak zapoznać uczniów z angielskimi nazwami miesięcy? Nauka miesięcy po angielsku może być fascynującym doświadczeniem dla dzieci. Kluczem do sukcesu jest wybór odpowiedniej metody, która przemówi do wyobraźni naszych małych uczniów. Poznawanie nazw miesięcy staje się łatwiejsze, kiedy podopieczni nie tylko uczą się ich pisowni, ale również mają szansę osłuchać się z ich prawidłową wymową. W Baby English Center wykorzystujemy m.in. piosenki, interaktywne gry i zabawy, jakie pomagają w przyswajaniu zarówno pisowni, jak i brzmienia miesięcy po angielsku, sprawiając, że nauka staje się naturalna i przyjemna. Poznajmy razem nazwy miesięcy po angielsku: 

 • January [ˈʤæn.juˌɛri] (styczeń)
 • February [ˈfɛb.ruˌɛri] (luty)
 • March [mɑːrtʃ] (marzec)
 • April [ˈeɪ.prəl] (kwiecień)
 • May [meɪ] (maj)
 • June [ʤuːn] (czerwiec)
 • July [ʤʊˈlaɪ] (lipiec)
 • August [ˈɔː.gəst] (sierpień)
 • September [sɛpˈtɛmbər] (wrzesień)
 • October [ɒkˈtoʊbər] (październik)
 • November [noʊˈvɛmbər] (listopad)
 • December [dɪˈsɛmbər] (grudzień)

Poprzez naukę miesięcy po angielsku, dzieci odkrywają fascynujący świat cykli życia ludzi, przyrody i zwierząt, co pomaga im z większą pewnością odnajdywać się w codziennym życiu. Wiedza ta otwiera przed nimi możliwość świadomego uczestniczenia w wydarzeniach oraz planowania przyszłych przygód! A co, jeśli miesiące po angielsku to za mało? Odkryjmy skróty nazw miesięcy i używajmy ich wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba!

Poznajemy skróty nazw miesięcy w języku angielskim

Niejednokrotnie zdarza się, że w wielu sytuacjach komunikacyjnych należy użyć skrótów, powstałych na bazie podstawowej nazwy aktualnego miesiąca. W języku polskim również taka sytuacja nierzadko ma miejsce. Poniżej znajdziesz miesiące po angielsku w skróconej formie, która ułatwi zapisywanie nazw m.in. wtedy, gdy spieszymy się lub jedyną wymaganą formą jest ta użyta skrótowo. Spójrzmy:

 • January = Jan.January (styczeń) – pierwszy miesiąc
 • February = Feb.February (luty) – drugi miesiąc
 • March = Mar.March (marzec) – trzeci miesiąc
 • April = Apr.April (kwiecień) – czwarty miesiąc
 • May = May (nie skraca się)–May (maj) – piąty miesiąc 
 • June = June(nie skraca się)– June (czerwiec) – szósty miesiąc
 • July = July(nie skraca się) – July (lipiec) – siódmy miesiąc
 • August = Aug. August (sierpień) – ósmy miesiąc
 • September = Sep.September (wrzesień) – dziewiąty miesiąc
 • October = Oct.October (październik) – dziesiąty miesiąc
 • November = Nov. November (listopad) – jedenasty miesiąc
 • December = Dec.December (grudzień) – dwunasty miesiąc

Dzieci często uczą się nazw miesięcy po angielsku takich, jak: January, February czy March, aby lepiej rozumieć i opisywać czas oraz zmiany sezonowe. Znajomość tych nazw, włączając skróty takie jak Jan. dla January czy Feb. dla February, jest przydatna nie tylko w codziennej komunikacji, ale także podczas nauki dni tygodnia i organizowania własnych planów.

Nauka zapisu i wymowy miesięcy jest przydatna!

W szkole, podczas projektów czy w domowych kalendarzach, dzieci używają angielskich miesięcy, aby zaznaczać istotne daty takie, jak urodziny czy święta. Zrozumienie, jak nazwy miesięcy takie, jak November czy December, wiążą się z chłodniejszymi porami roku, pozwala dzieciom lepiej orientować się w czasie, co jest cenną umiejętnością zarówno w języku angielskim, jak i polskim.

Dodatkowo te umiejętności są wykorzystywane, gdy dzieci piszą dzienniki, tworzą zaproszenia na rodzinne uroczystości, czy nawet przygotowują prezentacje na temat różnych świąt i tradycji związanych z konkretnymi miesiącami, co ułatwia im opowiadanie o własnych doświadczeniach i planach.

Kiedy zaczyna się lato? Organizacja miesięcy według pór roku! 

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak znajomość miesięcy i pór roku może urozmaicić dzień Twojego dziecka? Ucząc się tych pojęć po angielsku, maluch otwiera się na nowe perspektywy, rozwijając jednocześnie swoją świadomość kulturową i ekologiczną. To niesamowite, jak wiele można zyskać, bawiąc się słowami! 

Poznajmy razem miesiące po angielsku oraz to, jak dzielą się one na pory roku. Wiedza ta pomoże dzieciom zrozumieć cykl roczny i lepiej orientować się w czasie. Zaczynamy! 

 • wiosna (Spring) [sprɪŋ] wiosenne miesiące po angielsku

– March (marzec) [mɑːrtʃ] 

– April (kwiecień) [ˈeɪ.prəl] 

– May (maj) [meɪ] 

 • lato (Summer) [ˈsʌmər] letnie miesiące po angielsku

 – June (czerwiec) [ʤuːn] 

July (lipiec) [ʤʊˈlaɪ] 

– August (sierpień) [ˈɔː.gəst] 

 • jesień (Autumn) [ˈɔːtəm] jesienne miesiące po angielsku

– September (wrzesień) [sɛpˈtɛmbər] 

– October (październik) [ɒkˈtoʊbər] 

– November (listopad) [noʊˈvɛmbər] 

 • zima (Winter) [ˈwɪntər] zimowe miesiące po angielsku

– December (grudzień) [dɪˈsɛmbər] 

– January (styczeń) [ˈʤæn.juˌɛri] 

– February (luty) [ˈfɛb.ruˌɛri] 

Znajomość miesięcy po angielsku oraz ich podział na pory roku takie, jak winter months czy summer months, stanowi kluczowy element edukacji językowej dla dzieci. Umiejętność ta pomaga w rozwoju językowym przez naukę nazw miesięcy takich jak: January, February, March oraz dni tygodnia, co ułatwia zrozumienie kontekstów kulturowych i umożliwia uczestnictwo w międzynarodowym środowisku.

Miesiące po angielsku – dziecko porządkuje swój świat!

Dzięki tej wiedzy dzieci mogą lepiej: organizować czas, planować przyszłe aktywności i przygotowywać się na ważne wydarzenia w ciągu roku, co sprzyja nie tylko naukowym zrozumieniu zmian w przyrodzie, ale także poznawaniu obyczajów różnych kultur, które celebrują święta w różnych miesiącach takich, jak December czy November.

Znajomość tych terminów przygotowuje je także do przyszłych wyzwań, którymi są np. podróże czy międzynarodowa kariera i sprzyja rozwijaniu samodzielności w zarządzaniu własnym czasem. Takie kompetencje są nieocenione w kształtowaniu umiejętności życiowych, które są niezbędne w dorosłości każdego dziecka.

Nauka poprzez zabawę – miesiące w piosenkach dla maluchów! 

Słuchanie dziecięcych piosenek jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów na naukę nazw miesięcy po angielsku wśród najmłodszych uczniów. Piosenki te, często wprowadzające rytmiczne i melodyjne elementy, pozwalają dzieciom łatwo zapamiętywać nazwy miesięcy takich, jak January, February, March, aż po December oraz dni tygodnia, co znacząco wpływa na ich zdolności językowe w zakresie języka angielskiego. Taka forma nauki jest nie tylko atrakcyjna dla dzieci, ale także pozwala na naturalne osadzenie nowych słów w ich pamięci, czyniąc proces uczenia się mniej stresującym i bardziej intuicyjnym. Ponadto dziecko ucząc się przez piosenki, często opisujące czynności lub wydarzenia charakterystyczne dla danych miesięcy takie, jak lepienie bałwana w trakcie trwania winter months czy zbieranie liści jesienią podczas autumn months, zdobywa umiejętności kontekstualnego używania języka angielskiego.

Oto lista piosenek dla dzieci, ucząca jak wyśpiewać miesiące po angielsku! Każdy utwór został stworzony z myślą, by jednocześnie pełnić funkcję edukacyjną i być atrakcyjny dla dzieci oraz ich rodziców: 

 1. The Months of the Year Song – Urocza melodia, która wprowadza wszystkie dwanaście miesięcy, ułatwiając dzieciom naukę i zapamiętywanie. 
 2. Months of the Year Song – 12 Months of the Year – Ta piosenka autorstwa „The Learning Station” oferuje zabawny sposób na zapamiętywanie miesięcy przez dzieci. 
 3. Months of the Year Song | Song for Kids | The Singing Walrus – Zaangażuj się w tę kreatywną piosenkę, która jest idealna do pomocy młodym uczniom w przyswajaniu miesięcy roku! 
 4. Months of the Year Song | Learn English Kids – Idealna do nauczania dzieci nazw miesięcy, ta piosenka czyni naukę łatwą i zabawną. 
 5. Months of the Year | Simple Song for Kids – Prosta i wpadająca w ucho piosenka, ułatwiająca dzieciom zapamiętywanie miesięcy. 

Piosenki dla dzieci nie tylko uczą nazw miesięcy, ale również pomagają w zrozumieniu związanych z nimi kulturowych aspektów, co jest ważne szczególnie podczas opisywania świąt i tradycji w różnych miesiącach takich, jak Halloween in October czy Thanksgiving in November. Takie podejście edukacyjne przekłada się na głębsze rozumienie materiału i sprzyja budowaniu większego zainteresowania językiem angielskim. Ponadto korzystanie z piosenek jako narzędzia dydaktycznego może również pomóc w nauce innych języków, na przykład języka polskiego, poprzez analogiczne piosenki edukacyjne.

Umożliwia to dzieciom porównywanie, jak różne miesiące i pory roku są przedstawiane w różnych kulturach, co z kolei rozwija ich umiejętności międzykulturowe. Ostatecznie nauka poprzez piosenki to sposób na rozwijanie wszechstronnych umiejętności językowych, które mogą być stosowane zarówno w danej chwili, jak i w przyszłości, kiedy dzieci zaczną podróżować lub kontynuować edukację w międzynarodowym środowisku.

Każda z tych piosenek została specjalnie stworzona, aby zapewnić dzieciom przyjemność z procesu nauki poszczególnych miesięcy, włączając chwytliwe melodie, jakie da się łatwo zapamiętać i śpiewać w towarzystwie bliskich osób, nie tylko w szkole, ale i w domu! 

Miesiące po angielsku – nauka przydatnych zwrotów

Nauka miesięcy w kontekstach związanych z codziennymi sytuacjami i zwyczajami pozwala na bardziej racjonalne i efektywne przyswajanie wiedzy przez dzieci. Uczenie się nazw miesięcy po angielsku takich, jak: January, February czy March, w połączeniu z typowymi działaniami lub świętami, które wypadają w danym miesiącu, umożliwia dzieciom nie tylko zapamiętanie samych nazw, ale również związanych z nimi zwrotów używanych w codziennym języku. Dzięki temu dzieci nie tylko uczą się języka angielskiego, ale także zdobywają umiejętności komunikacyjne, które są bezpośrednio związane z czasem i jego organizacją.

 • At the turn of the month – na przełomie miesiąca
 • By the month’s end – do końca miesiąca
 • Six months – sześć miesięcy
 • Every month – co miesiąc
 • Four months hence – już za cztery miesiące
 • In a month’s time – za miesiąc (czas)
 • In six months – za sześć miesięcy
 • In three months – za trzy miesiące
 • Month from now – za miesiąc od teraz
 • Month to month – z miesiąca na miesiąc
 • Monthly – miesięcznie
 • Months of the year – miesiące roku
 • This month – w tym miesiącu
 • Last month – w zeszłym miesiącu
 • Next month – za miesiąc, w następnym miesiącu
 • The month ahead – nadchodzący miesiąc
 • The month following – miesiąc następujący po
 • Two months ago – dwa miesiące temu
 • What month is it? – jaki mamy miesiąc?
 • The old year – stary rok

Podsumowując, nauka zwrotów i wyrażeń, która łączy nazwy miesięcy po angielsku umożliwia dzieciom nie tylko zrozumienie podziału roku na okresy takie, jak pory roku czy miesiące zimowe, ale także pomaga w orientacji czasowej w językach obcych. Poprzez integrację takich zwrotów z codziennymi rozmowami i sytuacjami, dzieci stają się bardziej biegłe w wykorzystywaniu języka angielskiego w sposób naturalny i funkcjonalny. Ucząc się nazw takich miesięcy, jak September, October czy November oraz powiązanych z nimi zwyczajów, dzieci lepiej rozumieją różnorodność kulturalną i zyskują cenne umiejętności komunikacyjne, które będą użyteczne przez całe życie.

Przyimki in oraz on. Kiedy używać, by właściwie zapisać miesiące po angielsku?

W języku angielskim stosowanie przyimków in i on przed nazwami miesięcy odgrywa znamienną rolę w opisie czasu. Odpowiedni wybór przyimka pozwala na precyzyjne określenie momentu, co jest istotne zarówno w mowie, jak i piśmie. Przyimek in jest używany, gdy mówimy o wydarzeniach w kontekście miesięcy bez precyzowania konkretnego dnia. Na przykład, mówiąc I will go on vacation in June (Wybieram się na wakacje w czerwcu), używamy in, by wskazać, że wydarzenie odbędzie się w pewnym momencie w czerwcu, nie określając dokładnie kiedy.

Stosowanie przyimka on

Z kolei przyimek on jest stosowany, gdy chcemy wskazać konkretny dzień miesiąca. Używając tego przyimka, możemy powiedzieć She has an appointment on the first of May (Ona ma spotkanie pierwszego maja), co wskazuje na precyzyjnie określoną datę w maju. Ta zasada ułatwia zrozumienie i komunikację, pozwalając rozmówcom na uniknięcie nieporozumień związanych z datami i planowaniem. Na przykład, jeśli organizujemy spotkanie, możemy powiedzieć Let’s meet on the twenty-third of November (Spotkajmy się dwudziestego trzeciego listopada), co jest zrozumiałe i jednoznaczne dla wszystkich uczestników.

Te różnice w stosowaniu przyimków in i on nie tylko ułatwiają codzienną komunikację w języku angielskim, ale także są znamienne w: pozyskiwaniu wiedzy, pracy zawodowej i w środowisku międzynarodowym, gdzie precyzyjne zapisywanie dat jest niezbędne do skutecznego zarządzania czasem i logistyką. Dlatego ważne jest, by osoby uczące się angielskiego, zarówno w języku polskim, jak i innych językach, opanowały te zasady, aby mogły swobodnie operować terminami i efektywnie planować działania na arenie międzynarodowej. W Baby English Center nazwy miesięcy po angielsku nie mają przed nami żadnych tajemnic! Czy przekonasz się osobiście?

What month is it? Popularne frazy z nazwami miesięcy po angielsku

 • January A long day in January. – Długi dzień w styczniu, odpowiednik polskiego powiedzenia: prędzej mi kaktus na dłoni wyrośnie.
 • February Even though February was the shortest month of the year, sometimes it seemed like the longest. – Nawet jeśli luty był najkrótszy w roku, czasem wydawał się być najdłuższym.
 • March March wants us to feel most alive. – Marzec chce możliwie najbardziej nas ożywić.
 • AprilApril showers bring May flowers. – Kwiecień plecień, bo przeplata, trochę zimy, trochę lata.
 • May – May, more than any other month of the year, wants us to feel most alive – Maj, bardziej niż jakikolwiek inny miesiąc w roku, pragnie, abyśmy czuli, że żyjemy pełną piersią.
 • June June is the gateway to summer. – Czerwiec jest bramą do lata.
 • JulyA cold day in July. – Zimny dzień w lipcu, również odpowiednik polskiego powiedzenia: prędzej mi kaktus na dłoni wyrośnie.
 • August August, a blind date with summer. – Sierpień, randka w ciemno z latem.
 • September September tries its best to have us forget summer. – Wrzesień stara się, żebyśmy lato puścili w niepamięć.
 • October I’m so glad I live in a world where there are Octobers – Cieszę się, że żyję w świecie, w którym występują takie miesiące, jak październik. M. Montgomery, Anne of Green Gables
 • November Thirty days has September, November… – Listopad (kontekst: Trzydzieści dni ma wrzesień, ale powiedzenie jest często recytowane w kontekście wszystkich miesięcy mających trzydzieści dni, w tym w kontekście listopada).
 • DecemberDecember brings the snow, but joy and cheer make it glow. – Grudzień przynosi śnieg, ale to radość i wesołość sprawiają, że błyszczy.

Sposób odczytywania dat w brytyjskiej i amerykańskiej odmianie języka angielskiego

Aby efektywnie odczytywać daty w różnych wariantach angielskiego, kluczowe jest zrozumienie, jak różni się zapisywanie dat w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. W brytyjskim angielskim standardem jest najpierw podanie dnia, a następnie miesiąca. Na przykład, 24 marca jest zapisywane jako 24 March. Natomiast w amerykańskim angielskim, pierwszeństwo ma miesiąc przed dniem, czyli ta sama data będzie zapisana jako March 24. Ta drobna różnica, mimo że wydaje się nieistotna, może prowadzić do znacznych nieporozumień, szczególnie w komunikacji międzynarodowej czy w sytuacjach formalnych, jak umowy czy korespondencja biznesowa.

Przyjrzyjmy się temu na przykładzie daty 04/07/2023, która w Wielkiej Brytanii oznaczałaby 4 lipca 2023 roku, natomiast w USA interpretowana jest jako 7 kwietnia 2023 roku. Rozbieżność ta może wprowadzić chaos, na przykład przy rezerwacji lotów czy planowaniu wydarzeń. Dlatego zawsze warto zwracać uwagę na kontekst i jasno określać, który format daty jest stosowany. Dodatkowo znajomość skrótów nazw miesięcy po angielsku takich, jak Jan. za January, Feb. za February czy Dec. za December, może być pomocna w szybkim odczytywaniu i zapisywaniu dat w mniej formalnych sytuacjach lub notatkach.

W kontekście edukacyjnym i zawodowym właściwe rozumienie i stosowanie tych różnic w formatach dat jest nie tylko przejawem kompetencji językowych, ale również świadomości kulturowej, co jest szczególnie cenione w: międzynarodowych korporacjach, instytucjach edukacyjnych i organizacjach działających globalnie. To umiejętność, która podkreśla zdolność do efektywnej i profesjonalnej komunikacji w środowisku międzynarodowym. A czy już znasz wszystkie miesiące po angielsku?

Bo do tanga trzeba dwojga 

W Baby English Center wiemy, że dzieci uczą się najlepiej, gdy nauka jest zabawą. Dlatego proponujemy zabawy z wykorzystaniem: piosenek, gestów, mimiki oraz tańca, które pomagają zapamiętać nazwy miesięcy po angielsku. Proponujemy takie aktywności, jak np. „Taneczne miesiące”, gdzie każdy miesiąc posiada swój ruch taneczny oraz „Śpiewający kalendarz”, gdzie wykonujemy odgłosy dedykowane różnym miesiącom, które wcześniej sami możemy wymyślić i przypisać wybranemu miesiącowi. Zapewniamy, że te interaktywne metody nauki są nie tylko efektywne, ale i niezwykle wciągające dla małych uczniów oraz ich rodziców. 

W Baby English Center nie ma nudy! 

Każdy z etapów nauki w Baby English Center jest tak przemyślany, aby nie tylko nauczyć, ale również rozwijać miłość do języka angielskiego w sercach naszych najmłodszych. Zachęcamy rodziców do wspólnego uczestnictwa w tych zabawach, co dodatkowo wzmacnia więź i wspomaga naukę! Jakie są Wasze ulubione miesiące? Czy Wasze dzieci mają swoje ulubione piosenki o miesiącach po angielsku? Podzielcie się z nami swoimi wrażeniami! Do dzieła! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *