Jak zachęcić dzieci do nauki poprzez zabawę?

Witajcie rodzice! 

W majowe popołudnie przychodzimy do was z małym poleceniem! Dlaczego warto stawiać na naukę poprzez zabawę? Dlaczego dzieci tak świetnie odnajdują się podczas zajęć z Akademii BEC lub naszych półkolonii letnich? Bo uczenie się przez zabawę sprzyja rozwojowi poznawczemu, motywacji i dłuższemu skupieniu uwagi. Oto kilka porad ekspertów, jak sprawić, by zabawa była częścią strategii uczenia się.

Co to jest nauka przez zabawę?

Dzieci mają naturalną skłonność do zabawy — w ten sposób się uczą. Jak każdy z nas, dzieci uczą się najlepiej, gdy się bawią. Dlatego tak ważne jest, aby małe dzieci miały wolny czas, w którym mogą swobodnie odkrywać i bawić się. Instynktownie zaangażują się w działania wspierające ich potrzeby rozwojowe.

Uczenie się przez zabawę to każde uczenie się, które odbywa się w kontekście zabawy i zabawy dzieci. Może to być samodzielna zabawa, na przykład napełnianie wiadra piaskiem i wodą na plaży lub odbijanie piłki na boisku, lub bardziej zorganizowana zabawa, na przykład gra Pictionary lub wyzwanie polegające na zobaczeniu, co dzieci potrafią zbudować magnesów. Nauka poprzez zabawę ma wiele zalet — poza zabawą, która ma oczywiście kluczowe znaczenie. Oto kilka powodów, dla których warto zachęcać dzieci do nauki przez zabawę.

Rozwój poznawczy

Mówiąc prościej, zabawa to najlepszy sposób na naukę. Udowodniono, że lepiej zapamiętujemy informacje, gdy proces uczenia się jest radosny i wciągający. Uczenie się przez zabawę angażuje korę przedczołową, budując umiejętności rozwiązywania problemów i regulując emocje. Kiedy zabawa polega na współpracy, dzieci rozwijają również swoje umiejętności społeczne.

Wewnętrzna motywacja

Prawdopodobnie chcesz, aby Twoje dziecko rozwinęło zamiłowanie do nauki, zamiast tylko wykonywać pracę na ocenę. Uczenie się przez zabawę wzmacnia wewnętrzną motywację i ciekawość świata. Utożsamianie nauki z zabawą od najmłodszych lat pomaga rozwijać osoby uczące się przez całe życie.

Praktyczne uczenie się

Im młodsze dziecko, tym więcej musi się nauczyć poprzez konkretne, praktyczne doświadczenia. Zabawa pozwala dzieciom wykorzystać ich naturalny styl uczenia się. Uczenie się i zapamiętywanie są maksymalizowane, gdy dzieci tworzą i robią rzeczy rękami i ciałem. Zabawa może pomóc dzieciom zrozumieć abstrakcyjne koncepcje, czyniąc je konkretnymi.

Dłuższy czas skupienia uwagi

Dzieci uczą się najlepiej, gdy mają ciągłą uwagę i skupienie. Z tego powodu ważne jest, aby znaleźć sposoby, aby pomóc dzieciom pozostać zaangażowanym i skupionym na zadaniu. Kluczowe znaczenie ma upewnienie się, że nauka jest zabawą i umożliwienie dzieciom radosnego uczestnictwa. Ponieważ zabawa wzbudza ciekawość, dzieci są zaangażowane i wykazują dłuższe skupienie i uwagę, co daje silniejsze uczenie się.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *